Uprchlíci razantně změnili způsob migrace přes ČR

Eric Drooker

Migranti, pohybující se na území České republiky, zásadně začali měnit způsob svého přesunu přes naše území. Od poloviny června letošního roku jich sice policie zadržela přes 1500, ale uprchlíci mění své zvyky, a tím překvapili i strážce pořádku. V předešlých měsících například byli mezi zachycenými většinou pouze muži, což se změnilo a v současnosti není neobvyklé, že v početné skupině je i mnoho žen a dětí.

Skupiny se mnohonásobně zvětšily

Právě i množství uprchlíků, kteří cestují pohromadě, se enormně zvýšilo. „Už není výjimkou záchyt třiceti- až padesátičlenných skupin běženců,“ tvrdí Kateřina Rendlová, mluvčí cizinecké policie. „Oproti minulosti jde jednoznačně o velkou změnu, kdy běžně cestovaly malé, pěti- až osmičlenné skupiny,“ dodává.

Kromě mužů migrují i ženy s dětmi

Změnil se i poměr zastoupení pohlaví v migrujících skupinách. „Zatímco na začátku opatření migrovali přes naše území téměř výhradně muži, dnes jsou běžnou součástí skupin běženců ženy a velký počet dětí,“ vysvětluje Rendlová. Výjimkou nejsou ani případy, že samostatně cestují pouze ženy. Několik takových nelegálních přechodů zaznamenali například v Jižních Čechách.

Policie má od vyhlášení opatření ministrem vnitra Milanem Chovancem plné ruce práce. Do víkendu zajistili strážníci už 1519 běženců. Průměrně tak policisté odhalí 44 uprchlíků denně. Za minulý víkend se přes Českou republiku pokusilo dostat 152 osob, z toho 40 dětí a 22 žen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner