Úřad vlády brání deníku FORUM 24 v účasti na vládních tiskovkách. Zde je protest

ČTK

Tisková konference premiéra Babiše | FOTO: ČTK

Odbor komunikace Úřadu vlády České republiky vedený Vladimírem Vořechovským zabraňuje reportérům deníku FORUM 24 v účasti na tiskových konferencích vlády. Redakce podává protest.

Naše redakce požádala o vzdálený přístup na tiskové konference vlády krátce po eskalaci koronavirové pandemie 20. března 2020. Po třech dnech odpověděl na naši žádost ing. Tomáš Medek z odboru komunikace slušným e-mailem, že akreditace na tiskové konference vlády prostřednictvím videokonferencí možná není a že ji Úřad vlády poskytuje jen těm redakcím, které mají u něj dlouhodobou akreditaci.

Pavel Hofman

Toto odmítnutí by bylo možné ještě vyložit v souvislosti s technickými problémy při účasti příliš mnoha médií na videokonferencích. Nicméně právě v této době již plnil deník FORUM 24 úlohu masového informačního zdroje v krizové společenské situaci a jeho milionový dosah mezi čtenáři je známý z oficiálního zdroje informací v oblasti internetu, z metriky NetMonitor. Seriózní charakter našeho média dokládá rating médií, který zpracovávají analytici Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Po rozvolnění karanténních opatření a obnově klasických vládních tiskových konferencí požádala dne 1. června redakce deníku FORUM 24 odbor komunikace Úřadu vlády o dlouhodobou akreditaci. Na naši žádost jsme ale přes měsíc nedostali žádnou odpověď. Ředitel odboru komunikace Vladimír Vořechovský, který dříve na naše telefonáty reagoval, nyní na ně neodpovídá, s výjimkou automatické odpovědi o zaneprázdněnosti.

Redakce deníku FORUM 24 a tištěného politického měsíčníku Revue FORUM si vykládá ignorování našich žádostí jako záměrné zabraňování vstupu našich reportérů na vládní tiskové konference. Proti takovému nestandardnímu chování orgánu veřejné moci redakce důrazně protestuje. Znemožňování vstupu novinářů na vládní tiskové konference odporuje duchu demokratického ústavního pořádku. Skutečnost, že FORUM 24 je z logiky svého zaměření na obranu hodnot liberální demokracie vůči současné vládě kritickým médiem, nesmí představovat důvod, proč nesmíme klást otázky předsedovi vlády a jednotlivým ministrům. Čtenáři deníku FORUM 24 představují část veřejnosti, která má stejná práva na informace jako všichni ostatní občané České republiky.

Vyzýváme Úřad vlády, aby udělil dlouhodobou akreditaci naší redakci. V opačném případě se obrátíme na soud i na novinářské organizace.

Pavel Šafr

šéfredaktor deníku FORUM 24 a měsíčníku Revue FORUM

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner