Uražení a ponížení. Pozvánka do galerie na výstavu studentů Jiřího Beránka

Eric Drooker

Redakce Svobodného fóra zve čtenáře na zajímavou výstavu studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ze Západočeské univerzity v Plzni. Jedná se o studenty z ateliéru Socha a prostor profesora Jiřího Beránka, legendárního sochaře ze skupiny 12/15. Výstava, která se koná v Galeriii U prstenu v Jilské ulici v Praze na Starém městě, nese název „Uražení a ponížení“.

Sochař Jiří Beránek má pověst divokého či zlého muže, který se nesklání před dobovými módními vlnami a věnuje se akcentaci konzervativních hodnot a péči o kvalitní řemeslnou práci. Výrazový jazyk jeho studentů je zcela moderní a současný, ale zároveň je osobitý a nezasažený všeobecně rozšířeným pozérstvím velké části výtvarné scény. Jedná se o velice upřímnou a silnou výpověď o způsobu prožívání nastupujících umělců. Asi proto výstava působí, jakoby měla jistý undergroundový, neoficiální a tím i velmi autentický ráz. Tomuto duchu odpovídá i název výstavy, na níž najdeme kromě studijních prací mladých umělců i jejich vlastní volnou tvorbu.

Beránkovi studenti sami o své výstavě napsali: „Výstavu je třeba vnímat jako soubor pocitů, sdělení a vztahů. Vznikla při vědomí, že lidské uvažování se čím dál více stává nepochopitelné, neuchopitelné a záměrně zmatené. Každý z nás odlišnými způsoby zkoumá vztahy člověka k světu a dochází k podobným závěrům. Při našem bádání, kdy se dotýkáte rozličných, převážně existenciálních momentů, se často stáváme nezlomnými, ctnostnými, uraženými i poníženými.“

Výstava „Uražení a ponížení bude mít příští čtvrtek 28.4. od 18.00 své slavnostní zakončení. Doporučujeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články