Urážky novinářů a další verze Vrbětic. Tak vypadal rozhovor s Milošem Zemanem

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

V nedělním rozhovoru na Frekvenci 1 přišel prezident Miloš Zeman s další verzí kauzy výbuchu ve Vrběticích. Okomentoval i odchod Pavla Zemana a to, co by se stalo, kdyby byla vládě vyslovena nedůvěra. Podělil se také o informaci, že jeho manželce se po první dávce očkování daří dobře a že Hamáček chtěl opravdu v Moskvě nakoupit vakcínu Sputnik V.

Prezident Zeman se při svém vyjádření o další verzi kauzy ve Vrběticích odvolal na ministryni spravedlnosti Marii Benešovou a uvedl, že údajně mohlo jít o „zakrytí manka“.

„Nejsem zastánce jedné jediné vyšetřovací verze ve Vrběticích. Mluvil jsem o tom s ministryní Benešovou. Ta mi říkala, že může jít o zakrytí manka ve Vrběticích,“ uvedl Zeman. Premiér Babiš už dříve informoval, že je jen jedna vyšetřovací verze, která se týká podezření z činnosti ruských agentů GRU.

Eric Drooker

Prezident Miloš Zeman se v rozhovoru krátce vyjádřil i ke zveřejněnému seznamu ruských nepřátel, který zahrnuje Českou republiku a USA. „Vždycky je špatné být nepřítelem, z ruské strany je to ale hloupost. Dělat si nepřítele z bývalých přátel je chyba. Když nemůže být přátelství, ať jsou alespoň korektní vztahy,“ uvedl prezident, který je dlouhodobým zastáncem přátelských vztahů s Ruskem.

Miloš Zeman okomentoval i rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Jak by prezident zhodnotil jeho působení? „Já se řídím konkrétními fakty, nikoliv dojmy či emocemi. Pan premiér Babiš navrhoval odtajnění zprávy BIS k vrbětické kauze. Já jsem tu zprávu četl a myslím si, že v ní není vůbec nic skutečně tajného. A vím, že pan Pavel Zeman, jak bylo publikováno, byl proti tomu, aby byla tato zpráva odtajněna. A to je jeho chyba, protože občané republiky by měli znát pravdu, měli by znát základní fakta,“ uvedl Miloš Zeman.

Hamáček jednal rozumně 

Podle prezidenta Hamáček naprosto rozumně plánoval cestu do Moskvy a rozumně ji i odvolal. Předmětem návštěvy měl být nákup vakcíny Sputnik V a domluvení summitu ruského prezidenta Putina a amerického prezidenta Bidena.

„Bylo by krásné, kdyby se u nás uskutečnil summit Biden a Putin, ale samozřejmě, že po odhalení Vrbětic k tomu nedojde,“ řekl Zeman. 

Podle zjištění Seznam Zpráv měl jet Hamáček do Ruska vyměnit informace o Vrběticích za milion dávek vakcíny Sputnik V.  Podle Zemana ale Hamáčkova cesta neměla být uskutečněna kvůli nějakému „kšeftu“. Redakci, která se zjištěním přišla, navíc považuje za odpadkový koš české žurnalistiky.

Vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

Prezident Miloš Zeman se již dříve nechal slyšet, že by v případě vyslovení nedůvěry vládě nechal vládu dovládnout v demisi. Dnes Zeman informaci potvrdil: „Ano, tento výrok naprosto platí, a jak jsem řekl již při jednání s opozičními předáky, že by se měli lépe soustředit na volební kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře.“

Z iniciativy koalic SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti a Stan by měla sněmovna o nedůvěře vládě hlasovat začátkem června. Rozhodující budou hlasy poslanců KSČM. Aby došlo k prosazení návrhu, potřebují koalice alespoň 101 hlasů. V současnosti mají 68. Proti vládě bude údajně hlasovat i devatenáct členů hnutí SPD  a tři zástupci Trikolóry.

Eric Drooker

Názor by Zeman údajně změnil jen v případě, že by Andrej Babiš rezignoval. Zdůraznil však, že doufá, že k tomu nedojde.

Prezident se pokusil potlačit i spekulace o úřednické vládě.

„Víte, že já novináře s výjimkou vás a několika dalších pokládám za ctižádostivé hlupáky…“ reagoval prezident moderátorovi F1 na otázku týkající se úřednické vlády. „A právě tito hlupáci neustále píší, že hrozí nebezpečí mé úřednické vlády. Je to naprostý nesmysl,“ objasnil prezident.  Nejlogičtější je prý nechat dovládnout Babišovu vládu do konce.

Odstoupení Arenbergera

Dodatečné daňové přiznání ministra zdravotnictví Petra Arenbergera vyvolalo spoustu otázek. Po zatajení několika pozemků a 30 milionů se část politiků shodla, že by měl odstoupit. „Já bych mu dal šanci, aby věci vysvětlil,“ zastal se ministra prezident. Dodal, že i jemu to připadá podezřelé, a zdůraznil, že sám vlastní „kousek tvrze na Vysočině“. A pokračoval: „Dovedu si představit, že někdo vlastní dvě nebo tři nemovitosti, ale sedmdesát nechápu.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]