Dva tisíce urážek prezidenta? Turci chtějí jen umlčet opozici, říká spisovatel Orhan Pamuk

Turecko používá obvinění za urážku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k zastrašování svých protivníků a k umlčení opozice, myslí si turecký spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 2006 Orhan Pamuk. Evropští představitelé musejí zaujmout tvrdší postoj vůči Ankaře v otázce dodržování svobody slova, dodal Pamuk pro agenturu Reuters.

Turecké úřady zahájily více než 1800 soudních řízení kvůli urážce Erdogana, který je prezidentem od roku, a to mimo jiné proti novinářům, karikaturistům a mládeži. Stíhán je i německý satirik, který Erdogana zesměšňoval v německé televizi. Podle Pamuka musí Evropská unie věnovat více pozornosti tomu, jak Turecko zachází se svobodou projevu, když se s ním kvůli migrační krizi začala sbližovat a uvažuje o bezvízovém styku s touto zemí.

„Nemá to nic společného s urážkou prezidenta. Je to jen o umlčení politické opozice. Jedná se o zastrašování lidí a celé země, aby už nikdo nekritizoval vládu,“ řekl 64letý Pamuk, jehož díla se ve světě překládají do více než 60 jazyků. Je prvním Turkem, který dostal Nobelovu cenu.

EU: Pokrok Turecka je obrovský

Samotný Pamuk byl před deseti lety souzen pro „urážku Turecka“, když si dovolil kritizovat masakry, jichž se Turci dopustili v minulosti na Arménech a Kurdech. Později byla ale obvinění proti němu stažena.

Před tureckým soudem v úterý ovšem naopak stanul novinář, kterému hrozí za urážku prezidenta čtyři roky vězení. Publicista a překladatel Murat Belge se podle obvinění dopustil urážky Recepa Tayyipa Erdogana v komentáři pro turecký liberální deník Taraf. V něm třiasedmdesátiletý akademik loni v září napsal, že Erdogan znovu vyvolal konflikt s kurdskými rebely kvůli volebním ziskům. Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) po listopadových volbách získala v parlamentu absolutní většinu.

Evropská komise se má ve středu vyjádřit k tomu, zda Turecko splňuje podmínky pro bezvízový styk, a podle hromadících se spekulací západních médií se očekává „podmíněný“ souhlas EU. Přitom už teď je jasné, že unijní kritéria Ankara nesplňuje. Brusel chce vyzdvihnout, že pokrok Turecka je obrovský.

Krok je součástí březnové dohody mezi EU a Ankarou, která na jejím základě v minulých týdnech významným způsobem omezila počty migrantů přeplouvajících z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři. Za imigrantskou politiku si turecká vláda vysloužila pochvalu například od německého ministra financí Wolfganga Schäubleho. Podle něho Turci přijali dvojnásobek uprchlíků oproti celé Evropě, která v tomto směru nemá důvod ke kritice země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner