V pořadu Pro a proti diskutovali astrofyzik Jiří Grygar a provozovatel serveru Placatá Země Vladimír Bača. Ten věří tomu, že Země je plochá. Řekl: „Můj názor samozřejmě je, že je Země placatá, tedy plochá.“

Další jeho myšlenky: „Země je plocha a nad ní kolem nějakého středu cirkuluje Slunce a Měsíc. Slunce je poměrně malé, Měsíc je také poměrně malý, velký asi jako Slunce.“

„Dělal jsem pokusy sám, i jsem sledoval experimenty dalších lidí, kteří si ověřovali, jestli Země má zakřivení, sledovali Slunce i Měsíc a jejich záři, intenzitu a teplotu. Spoustu experimentů je nafilmováno a jsou k dispozici na YouTube.“

Bača také zmínil vlastní pokusy: „Argument pro mě je, že když se dalekohledem dívám do vzdáleností, které by podle výpočtu neměly být už vidět, ale ony vidět jsou.“ „Od mala jsme vyučováni o představě našeho vesmíru a Země. Začal jsem dělat svá vlastní pozorování, se mnou statisíce dalších lidí, ta si sdělujeme a nacházíme věci, které s nimi neladí.“

Když se ho ovšem Grygar zeptal, pokud je Země jako deska, jak je tedy silná. Je to tenká deska, nebo tlustá? Na to Vladimír Bača odpověděl, že to neví, ale že je Země popsaná v Bibli a tak to je.

Panu Bačovi nevadí, že kolem Země létají letadla, satelity a Mezinárodní kosmická stanice. Že ji poprvé kolem dokola obeplula už v letech 1518 až 1522 výprava, kterou vedl Fernão de Magalhães. Celkem je zbytečné to rozebírat.

Za zmínku stojí, že vždycky tady zřejmě bude existovat jistý počet lidí, kteří uvěří jakékoli absurditě. Teorie o ploché Zemi (nebo jindy zase o duté Zemi, kde ve skutečnosti žijeme na vnitřní straně) jsou extrém. Stačí ale z absurdity trochu ubrat a počet stoupenců nějakého nesmyslu bude přibývat. Těch, co si myslí, že Američané ve skutečnosti nepřistáli na Měsíci, už bude víc. Stejně jako těch, co věří spikleneckým teoriím o 11. září. A ještě víc naletí na různé absurdní politické teze a utopie.

Proč věří zjevným nesmyslům a nezabere na ně žádný argument? Protože chtějí. Člověk nic nedělá zbytečně. Musí mu to dávat nějaké potěšení. K velké slasti přispěje už to, když někdo ví, že je sice v menšině, ale stojí na straně Pravdy a tím získává sám před sebou hodnotu. Nemusí ničemu moc rozumět, nepatří k žádné elitě, ale má správný odznáček a tedy navrch. Proto se dnes pohrdání vyjadřuje slovem mainstream. To je přece jasné, že Pravda je v držení malé skupiny zasvěcenců. Bolševiků bylo také ve skutečnosti méně než menševiků, takže jejich název nedával smysl. Byli ale lépe organizovaní a agresivnější.

Pocit bezmoci a nepochopitelnosti toho, co se kolem nich děje, pak vede k hledání vůdců a skupiny, které stačí podpořit, což je třeba pouhým vhozením volebního lístku snadné a nevyžaduje to velké úsilí a je hotovo.

Lidé jako Zeman, Babiš a Okamura vystupňují nespokojenost, kterou lidé s nedokonalým světem přirozeně mají, a nabídnou se jako opraváři. Že jejich recepty nikde nefungují a nefungovaly? Oni to zařídí lépe. Že prokazatelně lžou? Všichni lžou, a pokud ti naši taky lžou, jen to jen přiměřená obrana. Ale asi nelžou, jsou jen špatně pochopeni a kdo se v tom má vyznat a kdo ví, jak to bylo. Však víte, že všechny informace produkuje mainstream. Nejsou tu uprchlíci? Ale mohli by být. A nejspíš tu jsou a tají se nám to. Kolik jich je? Jak to máme vědět, když se nám to tají.

Ohledně Babiše můžete snést jakékoli argumenty, ale i když to někdo uzná, tak nakonec konstatuje: „No ale když on je to takovej hezkej chlap.“ A můžete to zabalit. Už lépe chápeme fotografie všech těch rozjařených selských žen v krojích, co tak nadšeně zdravily Hitlera. O několik let jejich manželé a synové padnou na frontě a vystřízlivění přijde pozdě.

Nic nového k té bídě nevymyslíme. Jenom pokračovat v tom, že zjišťujeme pravdu a říkáme ji a zařizujeme se podle ní. Dopadne to buď dobře, nebo špatně, jako vždycky. Protože se ale nic jiného konat nedá, můžeme to dělat s klidnou myslí. Kdybychom náhodou uzřeli kozáckého koně, jak pije z Vltavy, můžeme si s čistým svědomím říct, že my ho sem nezvali.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora