Úřední maturity by poškodily hlavně studenty

Ilustrační foto. (Pixabay/natureaddict)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/natureaddict

Nápad premiéra Andreje Babiše, který přišel s možností takzvaných úředních maturit, považuji za nešťastný, protože absolventům středních škol může spíše ublížit než jim pomoci. Tato myšlenka spočívá v tom, že známky z maturitních předmětů budou uděleny bez klasických závěrečných zkoušek na základě známkového průměru za celé předchozí studium.

Chápu, že je tady snaha pomoci studentům v době, kdy kvůli covidu nemohli chodit do školy a byli odkázáni na distanční výuku. Tohle je však špatná cesta. Slovo maturita je odvozeno z latinského maturitas, což značí zralost. Ano, studenti složením maturitních zkoušek by měli prokázat zralost a připravenost k praxi. Maturity v různých formách u nás existují od poloviny 19. století a od té doby se nikdy nestalo, že by byly hromadně odpuštěny.

FORUM 24 (archiv)

Ministerstvo školství přitom už v lednu schválilo některé úlevy. Zrušeny jsou kvůli covidové epidemii ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Prodlouženy jsou také časy u didaktických testů z českého jazyka z 75 na 85 minut, z cizího jazyka ze 100 na 110 minut a z matematiky ze 120 na 135 minut. Až do srpna je možné skládat praktické zkoušky.

Předsedu vlády bohužel podpořila i poslanecká sněmovna, která ve svém usnesení žádá ministra školství, mládeže a tělovýchovy, aby interním předpisem ministerstva nejpozději do 28. dubna umožnil žákům středních škol získat takzvanou úřední maturitu. Jsem rád, že ministr školství Robert Plaga zatím těmto snahám odolává a odmítá je legalizovat. Faktické zrušení závěrečných středoškolských zkoušek, protože to je skutečná podstata úředních maturit, může totiž v budoucnu způsobit velké množství problémů.

Unie školských asociací upozorňuje na fakt, že úřední maturity jsou podle jejího mínění protiprávní, a ředitelé škol, kteří by úřední maturity připustili, poruší školský zákon. A takové maturity by tak mohly být neplatné.

Úřední maturity by diskriminovaly studenty, kteří by se rozhodli složit klasické závěrečné zkoušky. Ony by vůbec způsobily závažnou nerovnost, když by znevýhodnily minulé i budoucí absolventy středních škol. Letošní maturanti by sice rovněž měli ukončené středoškolské vzdělání, ale za jednodušších podmínek než jejich předchůdci či následovníci.

Jak upozorňují zástupci největšího podnikatelského sdružení Svazu průmyslu a dopravy České republiky, mnozí zaměstnavatelé vyžadují pro vybraná pracovní místa maturitu a tu úřední by nemuseli uznat jako plnohodnotnou. Buď by tedy absolventy rovnou nepřijali, anebo by jim dali nižší nástupní platy z důvodu nedostatečného vzdělání.

Takže by skutečně bylo lepší na úřední maturity zapomenout.

Autor je ředitelem OA, SOŠ, SOU Třeboň

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]