Armáda úředníků Aleny Schillerové: české finančáky mají 14 tisíc zaměstnanců, rakouské polovinu

archiv

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: archiv

Ministryně financí Alena Schillerová ráda mluví o péči dobrého hospodáře. Přitom, podle veřejně dostupných zdrojů, trpí jí spravované instituce „obezitou“, a to například v porovnání s těmi v Rakousku.

Podle zprávy o činnosti Finanční správy a Celní správy ČR za rok 2018 měla česká finanční správa přibližně 14 300 úředníků na finančních úřadech. Podle webu rakouského Spolkového ministerstva financí pracuje na rakouských finančních úřadech 6900 lidí. 

Protože má Česká republika přibližně 10,6 milionu obyvatel a Rakousko 8,8 milionu, musela by česká finanční správa 6000 úředníků propustit, abychom měli přibližně stejný počet úředníků na obyvatele, jako mají Rakušané. Při průměrné měsíční mzdě okolo 37 000 Kč bychom tak ušetřili zhruba 3,5 miliardy korun ročně jenom na mzdách.

Ještě větší rozdíl panuje podle veřejně dostupných dat u celní správy. Tak velký rozdíl, až to vzbuzuje pochybnosti, jestli Rakousko ve zveřejněném počtu zaměstnanců celních úřadů (v porovnání s českými výkazy) někoho nevynechává.

Podle Wikipedie a již zmíněné zprávy o činnosti Finanční správy ČR za rok 2018 má česká celní správa přibližně 5700, resp. 5500 zaměstnanců, z toho cca 4300 ve služebním poměru. Web rakouského Spolkového ministerstva financí uvádí, že v Rakousku na celních úřadech aktuálně pracuje přibližně 1500 lidí.

Paní ministryně Schillerová by nám všem, v době, kdy se nás vláda chystá zadlužit tak, až z toho jde strach, měla výše uvedené rozdíly vysvětlit, nebo je případně vyvrátit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner