V říjnu 2021 úředníci z ministerstva průmyslu a obchodu zamítli koncernu Agrofert dvacet dotací. Jako důvod uvedli neexistující zdroj financování. Vůbec ale neposuzovali možný střet zájmů. Podle Stanjurova ministerstva se jedná o příklad toho, jak se úředníci resortu průmyslu vyhýbali konstatování, že byl Andrej Babiš (ANO) kvůli Agrofertu ve střetu zájmů, informuje iRozhlas.cz.
Už vloni stejný server popsal, že „úředníci zamítli na resortu průmyslu dvacítku žádostí dceřiných společností Agrofertu o dotace za 123 milionů korun“. Úřad tak prý oficiálně vyhověl Evropské komisi. Její auditoři střet zájmů bývalého premiéra a ministra financí Andreje Babiše v minulosti zkoumali a došli k závěru, že českou i unijní legislativu šéf hnutí ANO a současný poslanec porušoval.
„Jenže fakticky se úředníci při posuzování žádostí koncernu neřídili svými vlastními pravidly. Kontrolu střetu zájmů měli totiž mimo jiné provádět podle takzvaného seznamu veřejných funkcionářů, na kterém v té době Babiš a Agrofert figurovali. A to neudělali,“ píše iRozhlas.cz.
Projekty není z čeho financovat
Zhruba týden poté, co úředníci seznam veřejných funkcionářů aktualizovali a přidali na něj Agrofert s tehdejším premiérem Andrejem Babišem, zamítli dvacet dotací. Nekonstatovali ale porušení zákona o střetu zájmů. Oficiálním důvodem bylo to, že projekty není z čeho financovat.
Právě tento postup nyní kritizují auditoři ministerstva financí; to vede první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Kontroloři si vyžádali seznam žádostí o dotace ze strany dceřiných společností koncernu Agrofert, aby ověřili, zda jsou tyto projekty vyřazovány z důvodu střetu zájmů. Podle jejich zjištění tomu tak ovšem nebylo.
Ministerstvo pod tehdejším vedením vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) sice podle serveru iRozhlas.cz projekty dotčené střetem zájmů zamítlo, ale provedlo to zcela mimo systém, který je pro daný operační program stanovený. Tento problém auditoři označili za „zjištění střední závažnosti“.
Ministerstvo průmyslu se kritice od kolegů z resortu financí bránilo. Tvrdilo, že s procesem zamítnutí dotací začali už v srpnu loňského roku, když o tom informovali dotčené společnosti. To bylo v době, kdy ještě na seznamu veřejných funkcionářů Babiš a Agrofert nefigurovali a postupy tedy neexistovaly. Jenže auditoři si na svých závěrech trvali a doplnili, že kvůli tomu nemají jistotu, že nově nastavené postupy kontroly střetu zájmů z počátku loňského října vůbec fungují.