Úředníci už chodí k lidem domů kontrolovat kotle. Řada udání je kvůli sousedským sporům

ČTK

Ministr životního prostředí Richard Brabec | FOTO: ČTK

Po celé republice už probíhají kontroly kotlů v domácnostech na základě udání, zpravidla od sousedů.

Letos mohou úředníci na kontrolu až k vám do domu. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) totiž není možné provést kontrolu zvenčí. Žijeme v éře, kdy sonda vyslaná na Mars dokáže detailně odhalit složení tamního povrchu. Žijeme v éře, kdy výrobci limonád musejí chránit své receptury právně, jinak by je leckdo snadno okopíroval. Ale zjistit zvenčí ze složení kouře z komína spalované materiály je nadlidský úkol.

Je to dokonce tak neřešitelné, že k tomu bylo zapotřebí prolomit domovní svobodu. Takže pokud doma schováváte uprchlého vraha, držíte balíčky s heroinem nebo topíte plastem či jiným nevhodným materiálem, který způsobuje štiplavý kouř, očekávejte buď razii, nebo přinejmenším prohlídku u vás doma. Ke kontrole kotle dokonce příslušní úředníci nepotřebují ani soudní povolení. Pokud k sobě úředníky nepustíte, hrozí vám pokuta až 50 tisíc korun.

Někteří experti ministru Brabcovi navrhovali využívání dronů. To by se však nejprve muselo vyřešit po právní stránce. Dobře, tak lze tedy použít třeba klacek nebo rybářský pruh, díky kterému se čidla dostanou nad komín. Ani to podle Brabce není možné.

Aby však bylo možné majitele kotle požádat o prohlídku kotle, musejí si na něj sousedi (nebo lidé z vesnice nebo třeba Greenpeace) stěžovat opakovaně, a to během jednoho roku. Zároveň si stěžovatel musí jako důkazní materiál ke svým stížnostem pořizovat fotografie nebo videa podezřelého kouře. Ideální je takový kouř nahlásit co nejrychleji, aby mohl být prověřen také hlídkou.

Prohlídky mohou dělat úředníci z obcí s rozšířenou působností. V některých městech však hlídky zvládá třeba i jen jediný referent, popřípadě na poloviční úvazek, jak informovala ČTK.

Lidé tedy již začali ve velkém udávat. Podle zjištění ČTK je však řada stížností neopodstatněných. Sousedi si zkrátka jen vyřizují spory.

Úředníci již začali navštěvovat soukromá obydlí. Případů tohoto zákonného narušování domovní svobody, jaké nemá po revoluci obdoby, však zatím není mnoho. Jak informovala ČTK, např. jihlavský magistrát zahájil osm kontrol kotlů, v Hradci Králové jich bylo pět, stejně tak i v Třebíči, tři v Přerově a třeba v Děčíně proběhla zatím jen jedna. Na sdílení domovní svobody s úředníky si totiž chudý lid musí zvykat postupně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner