Úředníci vám nově mohou odpustit pokuty za kontrolní hlášení. Pokud poprosíte

Eric Drooker

Kromě likvidačních pokut za EET budou i nadále hrozit řadě živnostníků vysoké pokuty za pochybení při podávání kontrolního hlášení k DPH. „Babišovo“ ministerstvo přitom vůbec neodstranilo základní problém, totiž plošnost pokut. Finanční úřady tak mají i nadále dvě možnosti, co při pochybení dělat: pokutu neudělit vůbec, nebo ji udělit v plné výši. Teď se však situace radikálně mění. Dříve vám úřad musel pokutu, a to jedině v plné výši, povinně udělit, nyní vám ji po jejím povinném udělení může na vaši žádost zčásti či zcela dobrovolně odpustit. Pokud bude chtít.

Nelze tedy ani nadále rovnou rozhodovat o výši pokut třeba podle toho, jak na podnikatele pokuta dopadne, nebo podle toho, o jak závažné pochybení se jednalo. Nemusí se přitom jednat ani o zpoždění při podání samotného kontrolního hlášení. Jak už bylo v médiích dříve uváděno, pokuty byly rozdávány i v případech, kdy se vás „finančák“ pouze zeptal, zda jste opravdu uvedli správné údaje (na což má právo), a vy jste mu nestihli v pětidenní lhůtě odpovědět.

Opoždění s dodáním třeba i jen o jediný den (třeba kvůli nemoci vašeho účetního apod.) je už za tisíc korun. Nově vám je pokuta za první zpoždění v roce automaticky odpuštěna. Pokuta za dodání po výzvě je 10 tisíc, pokuta za zpoždění reakce na různé výzvy činí 30 tisíc, a nestihnete‑li ani náhradní lhůtu, hrozí vám pokuta 50 tisíc.

Jak upozornily v únoru 2017 Hospodářské noviny, největším problémem je pokuta ve výši 30 tisíc. Hrozí totiž i v případě, že se zpožděním potvrdíte finančnímu úřadu, že je vaše kontrolní hlášení v pořádku. Ano, čtete dobře. Vzhledem k tomu, že nevíte, kdy výzvu k potvrzení od úřadu očekávat, není radno ani jezdit na dovolenou nebo si plánovat lékařský zákrok s následnou hospitalizací. Hospodářské noviny také informovaly, že takové pokuty již jsou rozdávány.

Jak se tedy nyní mění díky prozření ministra Andreje Babiše (ANO) a jeho lidí pokuty? Můžete si požádat o prominutí libovolných dvou pokut za rok 2016, ale i kdyby vám finanční úřad vyhověl, ztracené úroky vám už nikdo nevrátí. Máte být rádi, že vám bylo za vaše zločiny odpuštěno. V letech následujících můžete poprosit o odpuštění jedné pokuty ročně. Jednou ročně se tedy může váš účetní splést.

Kromě toho vám mohou být pokuty nově odpuštěny v některých ospravedlnitelných případech. V červenci 2016 (tedy jen se zhruba půlročním opožděním) vydala finanční správa logický a snad všemi dávno očekávaný pokyn alespoň pro možné (nikoli automatické) odpouštění pokut v případě nemoci a přírodních katastrof. Pokud jste však obdrželi od „finančáku“ výzvu k podání kontrolního hlášení, ačkoli žádné hlášení podávat nemusíte, máte povinnost do pěti dní zareagovat. Jinak vám bude napařena pokuta 50 tisíc korun. Teprve nyní si nově můžete alespoň zažádat o odpuštění této pokuty. Jak už jsme uvedli výše, obdobně vám hrozí pokuta 30 tisíc. Pokud jste totiž podali bezchybné hlášení, ale finančnímu úřadu se nezdá a nařídí vám doložení (odstranění) údajných nesrovnalostí, musíte vše stihnout také do pěti dní. I v tomto případě si teprve nyní nově můžete alespoň zažádat o odpuštění této pokuty.

Dlouho očekávané změny v přístupu k živnostníkům jsou tedy velkým zklamáním. Ministra Babiše nic nestojí a před méně informovanými lidmi bude vypadat jako benevolentní sympaťák.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner