Úřednické vlády se nedočkáte, řekla Radku Vondráčkovi Věra Kovářová

Poslankyně Věra Kovářová a předseda hnutí STAN Vít Rakušan (Starostové a nezávislí / Se svolením autora)

Poslankyně Věra Kovářová a předseda hnutí STAN Vít Rakušan | FOTO: Starostové a nezávislí / Se svolením autora

V první hodině Partie Terezie Tománkové se utkali Věra Kovářová, místopředsedkyně STAN, a Radek Vondráček, místopředseda ANO. A jak se dalo čekat, hlavním tématem byla probíhající korupční kauza kolem podnikatele Michala Redla.

Radek Vondráček s úsměvem na rtu během diskuse sdělil, že celá kauza, ve které figuruje i bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN, může skončit trestním stíháním celého hnutí Starostové a nezávislí: „Jestliže policie šetří, co šetřit má, jednání osob se může přičíst hnutí STAN jako právnické osobě, která může být šetřena.“

(Týdeník FORUM)

Situaci STAN přirovnal Vondráček k postavení firmy Metrostav v kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, kterou v uplynulém týdnu soud uznal vinnou.

„Musím to považovat za nehoráznost. Vy víte, co je ve spisu? Musí to být vyšetřeno a pak se můžete vyjadřovat přiměřeným způsobem, ne tak, jak se vyjadřujete,“ ohradila se Věra Kovářová.

„Je to kolosální střet zájmů ministra Rakušana,“ oznámil Vondráček, který navrhl, aby se Vít Rakušan přesunul na jiné místo ve vládě, třeba do křesla ministra školství, ale aby nebyl ministrem vnitra, neboť by mohl ovlivňovat vyšetřování.

„O střetu zájmů tady vůbec nemluvte,“ odkázala Vondráčka, místopředsedu hnutí, které patří člověku s největším střetem zájmů od roku 1989, Věra Kovářová do patřičných mezí. „Ministr vnitra nesmí a nemůže zasahovat do vyšetřování policie. Je jasné, že Vít Rakušan do ničeho nezasahuje,“ dodala Kovářová, která poukázala na to, že i bývalý policejní prezident Švejdar odmítl, že by na něj Vít Rakušan činil nátlak, jak naznačoval Vondráček. Zároveň Vondráčkovi připomněla kauzy hnutí ANO, třeba brněnskou Stoku, a také fakt, že hnutí ANO měnilo svůj etický kodex, aby „nemuselo vyloučit svého šéfa“.

„My jsme v úplně jiné situaci. Redl je spojen s Krejčířem, je to normální gangster. Pan Švachula je jen jedním z mála pochybení. Švachula si navíc své způsoby přinesl z bývalého členství v ODS,“ snažil se připomínku odrazit Vondráček a zároveň prohlásil, že etický kodex se neměnil kvůli Babišovi, ale kvůli „kolegovi Růžičkovi z Postoloprt, který je válečný veterán“.

„Pro mě je nevyhnutelná rekonstrukce vlády. Pro mě je nemožné, aby STAN měl ministra vnitra. Já bych byl strašně nerad, kdybychom byli dotlačeni k hlasování o důvěře vládě. Ale jako Radek Vondráček bych byl nakloněn tomu, vyvolat hlasování o nedůvěře vládě,“ pronesl Vondráček. Věra Kovářová to lakonicky odmítla: „Vláda je jednotná a žádné úřednické vlády se nedočkáte.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]