Úroveň radioaktivity v Černobylu je normální. Je to zajímavé jen lokálně, říká Drábová

Jadernou elektrárnu v Černobylu Rusové za pomoci ukrajinských kolaborantů na čas obsadili (AdobeStock)

Jadernou elektrárnu v Černobylu Rusové za pomoci ukrajinských kolaborantů na čas obsadili | FOTO: AdobeStock

Úroveň radioaktivity v bývalé Černobylské jaderné elektrárně je normální, řekl dnes šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na návštěvě odstaveného zařízení, kde přesně před 36 lety nastala havárie. Déle než měsíc trvající okupace elektrárny ruskou armádou byla podle Grossiho opravdu nebezpečná.

„Úroveň radioaktivity je, řekl bych, normální,“ řekl Grossi podle agentury AFP novinářům na místě a doplnil, že situaci MAAE každý den sleduje.

„Situace byla absolutně nenormální a velice, velice nebezpečná,“ uvedl Grossi k obsazení zařízení ruskými vojsky. K elektrárně ho dnes doprovodil tým odborníků. Na místo donesli potřebné vybavení jako dozimetry a ochranné obleky a chystají se provést „radiologické a další kontroly“, uvedla MAAE. Opraví také dálkové monitorovací systémy, které přenášejí data z elektrárny do vídeňského sídla agentury. Přenos se přerušil krátce po začátku války.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová okomentovala Grossiho vyjádření na svém twitterovém účtu: „Že se kvůli pohybu těžké vojenské techniky ruských nájezdníků zvýšila úroveň radiace na některých místech u černobylské elektrárny, víme přece již dva měsíce. A také jsme to mockrát komentovali. Nejsou to hodnoty, které by měly být zajímavé jinak než lokálně.“

Areál Černobylské jaderné elektrárny, která se nachází něco málo přes 100 kilometrů severně od Kyjeva a nedaleko běloruských hranic, padl do rukou ruských vojáků v první den invaze, 24. února. Jednotky Moskvy se odtud stáhly 31. března. Situace se od té doby postupně vrátila do normálního stavu, napsala agentura AFP s odkazem na denní hlášení MAAE, založené na informacích ukrajinských regulačních úřadů.

Grossi Ukrajinu a tamní jaderná zařízení navštívil už na konci března, kdy napadené zemi slíbil technickou pomoc.

Sdělení obsahovalo chybný překlad, který jsme opravili. Omlouváme se!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články