Urychleně řešte mediální zákony, vyzývají poslance novinářské organizace. Varují před dezinformační scénou

Česká televize (Ilustrační foto) (Rostislav Kaplan / FORUM 24)

Česká televize (Ilustrační foto) | FOTO: Rostislav Kaplan / FORUM 24

Syndikát novinářů, Nadační fond nezávislé žurnalistiky a česká pobočka Mezinárodního tiskového institutu společně vyzývají poslance demokratických stran, aby urychleně projednali návrh zákona o České televizi a Českém rozhlase. Zároveň by podle nich zákonodárci měli ještě jednou zvážit zvýšení koncesionářských poplatků. Upozornili také na návrh hnutí ANO, který by podle novinářských organizací destabilizoval veřejnoprávní média.

“V době, kdy se celá země ocitá v dezinformační válce s Ruskou federací a kdy dezinformační scéna získává své zástupce i v zákonodárných sborech, je nutné, aby demokratické strany podpořily fungování nezávislých médií,” píší novinářské organizace v úvodu otevřeného dopisu, který je určen politikům demokratických politických stran.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V něm zároveň zdůrazňují, že je potřeba snížit politický vliv na Českou televizi a Český rozhlas. “Proto je nanejvýš vhodné změnit způsob volby mediálních rad, aby se na ní podílely minimálně obě komory českého parlamentu. Tento legislativní návrh čeká v poslanecké sněmovně na projednání už řadu měsíců,” apelují na poslance novinářské organizace a dodávají, že v minulém volebním období jsme mohli sledovat snahy o destabilizaci České televize právě prostřednictvím některých radních.

Česká televize i Český rozhlas podle organizací aktuálně čelí dalšímu útoku směřujícímu proti udržitelnému financování obou institucí. V otevřeném dopise proto také naléhají na politiky, aby ještě zvážili navrhované zvýšení televizních a rozhlasových poplatků, které koaliční vláda zatím měnit nechce.

“Česká televize zaznamenala tento krok naposledy před 14 lety, Český rozhlas ještě dřív. V době rekordně vysoké inflace hrozí, že neřešené podfinancování bude veřejnoprávní média oslabovat stále více. A to v době, kdy je třeba naopak vyplnit prostor vydaný všanc dezinformačním kampaním kvalitně a profesionálně zpracovanými informacemi,” upozorňují.

(profimedia.cz)

Zmíněné organizace v této souvislosti také připomínají nedávný návrh skupiny poslanců za hnutí ANO. Ti navrhují, aby koncesionářské poplatky nemuseli platit starobní a invalidní důchodci. “Tento krok by veřejnoprávní média destabilizoval v dlouhodobém výhledu stále silněji. Vzhledem k demografickému vývoji totiž starobních penzistů přibývá a přibývat bude,” vysvětlují.

“Současná společnost čelí nesnadným výzvám, ať se jedná o válku na Ukrajině, energetickou krizi nebo prohlubující se existenční potíže, do nichž upadá stále víc obyvatel Česka. V této kritické době je pro zachování demokratických poměrů existence silných, nezávislých médií klíčová. Poslední komunální volby potvrzují trendy, před kterými sociologové varují už delší dobu. Nemalá část společnosti je vystavená působení dezinformačních zdrojů a kvůli nim a také kvůli horšící se ekonomické situaci ztrácí důvěru v demokratické instituce,” dodávají v otevřeném dopise novinářské organizace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články