USA a Čína jsou na pokraji studené války. Američanům došla po koronaviru trpělivost

Donald Trump (www.flickr.com)

Donald Trump | FOTO: www.flickr.com

Vláda Spojených států je přesvědčena o tom, že za globální pandemii a následnou krizi nese zodpovědnost Čínská lidová republika, a chystá se proto Čínu potrestat. Ministr zahraničí ale poznamenal, že zatím není rozhodnuto, jakým způsobem tak učiní, a že to záleží na rozhodnutí prezidenta Trumpa. Podle zdrojů z americké administrativy patří mezi zvažované možnosti finanční sankce či uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží do USA, napsal server televize CNN. 

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo již na počátku týdne znovu obvinil Čínu z nedostatečné transparentnosti, což americká administrativa činí opakovaně již mnoho týdnů. Americký prezident Donald Trump v minulosti naznačil, že USA budou od Číny požadovat odškodnění za to, že nezabránila rozšíření koronaviru do světa. Na nemoc COVID-19 už od prosince zemřelo přes 342 tisíc lidí, přičemž téměř 100 tisíc právě ve Spojených státech. 

Čínský ministr zahraničí Wang-I v neděli prohlásil, že ten, kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek. Čína a USA se podle něj ocitly na pokraji nové studené války. Šéfka ústavu virologie ve Wu-chanu zároveň odmítla, že virus pochází z tohoto pracoviště.

Začátkem května hovořil Pompeo o „značném množství důkazů“, které prý svědčí o tom, že virus pochází z čínské laboratoře. Neupřesnil přitom, zda podle něj unikl omylem, či byl vypuštěn záměrně. O těchto důkazech dříve mluvil také americký prezident Donald Trump, který v posledních týdnech na Čínu tvrdě útočí a viní ji z toho, že nese odpovědnost za současný stav pandemie. 

S použitím ČTK

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]