
Elon Musk FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Spojené státy americké čelí bezprecedentní politické krizi, která zachází daleko za hranice běžné polarizace. „Bez volebního mandátu se nejbohatší muž světa v krátké době infiltroval do amerického vládního aparátu, svévolně zavíral úřady, propouštěl úředníky a odposlouchával vysoce citlivá data,“ varuje washingtonský zpravodaj rakouského listu Der Standard. Připomíná, že Musk úmyslně šíří lži, aby přiživil předsudky vůči „byrokratům“ ve Washingtonu.
Začátkem února napsal americký profesor historie Timothy Snyder, že současné dění v USA „je samozřejmě převrat“. Situace je velmi vážná také podle názoru Karla Doemense, amerického zpravodaje listu Der Standard. Ten je ale v tomto směru umírněnější, podle něj jsou Spojené státy teprve na hranici státního převratu. Zaměřil se zejména na Muskovy aktivity v čele úřadu pro efektivitu vlády (DOGE).
Píše o tom, že Musk pořádá „křížové výpravy proti americkým vládním institucím“. A dodává: „S oddílem loajálních technologických žáků ze Silicon Valley a s podporou Trumpa si tento technologický miliardář proklestil cestu do elektronických srdečních komor nejdůležitějších ministerstev s důvěrnými daňovými údaji, adresami a bankovními údaji všech Američanů. Špehoval pracovní smlouvy dvou milionů státních zaměstnanců, rozbíjel úřady a konfiskoval fondy schválené Kongresem.“
Destabilizace veřejné správy
Podle jeho názoru spustil čerstvě zvolený americký prezident Donald Trump a jeho spojenec Elon Musk, nejbohatší muž světa, systematickou likvidaci státních institucí. Pod rouškou „boje s byrokracií“ se podle Doemense odehrává demontáž klíčových vládních úřadů, což by mohlo otřást nejen důvěrou v americkou demokracii, ale i jejími základy.
Hned po Trumpově inauguraci 20. ledna 2025 podepsal prezident dekret, kterým zmrazil veškeré platby pro zahraniční humanitární pomoc financovanou agenturou USAID. Tato instituce, která hraje klíčovou roli například v šíření zdravotnických a vzdělávacích projektů po celém světě, byla během několika týdnů zcela ochromena. Elon Musk, kterého Trump označil za „bojovníka proti korupci“, prostřednictvím svého nově zřízeného úřadu začal postupně přebírat kontrolu nad vládním aparátem, tvrdí článek listu Der Standard.
Musk se nerozpakoval sáhnout k řadě lží, aby potvrdil, že se jedná o nezbytný boj proti „zbytečné byrokracii“. Na své síti X zveřejňoval neustále zprávy o tom, jak USAID údajně poslala kondomy do Pásma Gazy za 50 milionů dolarů, dotovala zpravodajský server Politico.com 8 miliony dolarů a převedla 84 milionů dolarů dceři Hillary Clintonové Chelsey. Nic z toho není pravda, zdůrazňuje Doemens. Ve skutečnosti jde podle něj Muskovi o nemilosrdný zásah, jehož důsledkem je zrušení rozpočtů, zastavení projektů a hromadné propouštění.
Státní miliardy cinkají v Muskově kasičce
Elon Musk, který nemá žádnou legitimní politickou funkci, se touto situací chlubí. V jeho vizích by došlo k masivní redukci federálních zaměstnanců, což Trump a jeho administrativa otevřeně podporují. Kongres ovládaný republikány zatím tragédii spíše přihlíží, navzdory několika desítkám žalob podaných na Trumpa i Muska.
Muskovy aktivity ovšem nejsou nezištné. Jeho firmy, jako SpaceX a Starlink, za poslední dekádu obdržely od americké vlády zakázky v hodnotě desítek miliard dolarů. Současná destrukce státního aparátu připravila cestu jeho novým projektům, například kontroverznímu platebnímu systému „X Money“. Kriticky reagovala na plánovanou regulaci tohoto systému americká spotřebitelská organizace CFPB, která byla rovněž Muskem ochromena. Demokratičtí politici, jako senátorka Elizabeth Warrenová, varují, že Musk tuto „demontáž státu“ využívá ke svým podnikatelským cílům: „Je to jako nechat bankovního lupiče propustit hlídače a odpojit alarm.“
Poslední naděje liberální Ameriky nyní spočívá v soudech, kde se nyní hromadí desítky žalob proti Muskovu nedemokratickému pochodu institucemi, říká komentátor s tím, že v pátek má v New Yorku zaznít rozhodnutí, zda bude týmu DOGE trvale odepřen přístup k citlivým datům finančních úřadů. Někteří pozorovatelé se však nyní obávají, že by prezident mohl ignorovat požadavky soudnictví a nechat svého kamaráda Muska dál řádit.
Musk je totiž podle něj na stezce zkázy. „To je dojem, který můžete skutečně získat, pokud se vydáte po stopách devastace, kterou za sebou Musk – soukromý občan bez politického mandátu – zanechal se svým týmem úřadu pro efektivitu vlády (DOGE) ve velmi krátké době: platební systémy ministerstva financí byly ovládnuty, vládní webové stránky byly vyčištěny od „woke“ obsahu, nemovitosti byly prodány. Státní podpůrná organizace USAID s rozpočtem 40 miliard dolarů a s 10 000 zaměstnanci byla zničena,“ píše Der Standard. Muskův tým již také pronikl na ministerstvo školství a svévolně vypověděl smlouvy v hodnotě 900 milionů dolarů.