USA nabízejí milion dolarů za pomoc s dopadením syna Usámy bin Ládina

(rrepro: Departement od State)

(ct24.ceskatelevize.cz) Spojené státy vypsaly odměnu milion dolarů (asi 22,5 milionu korun) výměnou za informace, které by vedly k dopadení Hamzy bin Ládina, nejmladšího syna zabitého vůdce teroristické sítě al-Káida Usámy bin Ládina. Washington jej už v lednu 2017 zařadil na černou listinu mezinárodních teroristů.

Washington ve čtvrtek oznámil, že odměnu vyplatí výměnou za pomoc při jeho dopadení ve kterékoli zemi. Podle britského zpravodajského serveru BBC se předpokládá, že se Hamza nachází v oblasti afghánsko-pákistánské hranice.

Bin Ládinův nejmladší syn, kterému by podle BBC mělo být kolem třiceti let, žil před útoky z 11. září 2001 se svým otcem v Afghánistánu a později ho doprovázel do Pákistánu. K al-Káidě se přidal v roce 2015 a podle agentury DPA se stal jedním z vedoucích představitelů organizace.

Od té doby se objevil v několika nahrávkách na internetu, v nichž hrozil Spojeným státům i jejich západním spojencům. Později zase vyzýval občany Saúdské Arábie, aby svrhli režim vládnoucí v jejich zemi, a osvobodili se tak od amerického vlivu.

Určitou dobu žil podle BBC pravděpodobně se svou matkou v Íránu, kde se údajně také oženil. Podle Spojených států si vzal dceru Muhammada Atty, který unesl jedno z letadel použitých při útocích v New Yorku před osmnácti lety.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]