USA: Nord Stream 2 ohrožuje evropskou energetickou bezpečnost

Tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv oficiálně zahajuje pokládku potrubí plynovodu Nord Stream 2 v podvodním úseku dne 9. dubna 2010 (The Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC-BY 4.0)

Tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv oficiálně zahajuje pokládku potrubí plynovodu Nord Stream 2 v podvodním úseku dne 9. dubna 2010 | FOTO: The Presidential Press and Information Office / Wikimedia Commons / CC-BY 4.0

Americký ministr zahraničí Antony Blinken během jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ministrem zahraničí Heiko Maasem v Berlíně 23. června zopakoval varování před plánovaným plynovodem Nord Stream 2.

Jak píše RFE/RL, Blinken uvedl, že se s Maasem shodli na tom, že je třeba podniknout konkrétní kroky, aby „Rusko nemohlo používat energii jako nátlakový nástroj namířený proti Ukrajině nebo komukoli jinému v Evropě“.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Spojené státy jsou i nadále přesvědčeny, že plynovod je „v konečném důsledku ruským geopolitickým projektem, který ohrožuje evropskou energetickou bezpečnost a potenciálně podkopává bezpečnost Ukrajiny a dalších zemí v regionu,“ řekl Blinken na tiskové konferenci po setkání s Maasem.

Maas uvedl, že se diskutuje o řadě možností a přístupů, jejichž cílem je dosáhnout výsledků, „které lze podpořit i ve Washingtonu“.

Plánovaná červencová návštěva kancléřky Merkelové ve Spojených státech by byla vhodnou příležitostí k dosažení výsledků, uvedl Maas a dodal, že Německo se v této věci „angažuje i na Ukrajině“.

Spojené státy se postavily proti výstavbě plynovodu Nord Stream 2 pod Baltským mořem, který má přivádět ruský plyn přímo do Německa a obejít tak pozemní trasy přes Ukrajinu, což je připraví o miliardy dolarů na tranzitních poplatcích.

Německo odmítlo projekt zastavit s argumentem, že se jedná o komerční podnik a výsostnou záležitost. Kritici tvrdí, že zvýší německou závislost na ruských dodávkách energie a učiní Berlín náchylnějším k podléhání ruskému vlivu.

Ministerstvo zahraničí minulý měsíc oznámilo, že nebude sankcionovat provozovatele plynovodu, společnost Nord Stream 2 AG, vlastněnou Ruskem, ani jejího generálního ředitele Matthiase Warniga, který je spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Od té doby probíhají mezi Německem a USA jednání o dalším postupu. Jak Blinken v rozhovoru s Maasem znovu objasnil, v době nástupu Bidenovy administrativy byl projekt již z více než 90 procent dokončen.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články