USA pomohou převézt na Ukrajinu sovětské tanky. NATO nikdy nebylo jednotnější, tvrdí Biden

Americký prezident Joe Biden (The White House / se souhlasem)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: The White House / se souhlasem

Spojené státy americké pracují na přesunu tanků sovětské výroby na Ukrajinu. Tanky by měly být použity k posílení ukrajinské obrany ve východní části Donbasu. V rámci rusko-ukrajinské války je to poprvé, co se USA zapojí do přesunu tanků. Spojené státy tak rozhodly poté, co ukrajinský prezident Zelenskyj požádal spojence NATO, aby kromě protitankové a protiletecké výzbroje poskytli i tanky a letadla.

Přesuny by měly začít brzy, Pentagon ale odmítá říct, kolik tanků bude posláno nebo ze kterých zemí pojedou. Tanky by měly být ukrajinské armádě nápomocné k dálkovým dělostřeleckým útokům na ruské cíle v okupovaném Donbasu. Zdroj, který serveru The New York Times informace předal, promluvil pod podmínkou anonymity.

Eric Drooker

Rozhodnutí USA o přesunu tanků přišlo poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal členské státy NATO o dodání tanků a letadel. „Ukrajina nemůže sestřelovat ruské rakety brokovnicemi a kulomety,“ řekl ukrajinský prezident a dodal, že Ukrajina potřebuje pouhé jedno procento vybavení, které má Severoatlantická aliance k dispozici.

Prezident Zelenskyj ve svém projevu kritizoval zejména dlouhou dobu dodání zbraní na Ukrajinu a vyzdvihl odhodlání ukrajinského lidu bránit svou zem a odvahu obyvatel, kteří brání obléhaný Mariupol. „Přeji si, aby aspoň procento jejich odhodlání měli i ti, kteří už 31 dní přemýšlí, jak přivézt jeden či dva tucty stíhaček nebo tanků,“ uvedl ukrajinský prezident s odkazem na to, jak dlouho se již válka v den jeho projevu odehrávala.

Podporu Ukrajině vyjádřil na sociálních sítích přímo i americký prezident Joe Biden. „Minulý týden jsem se setkal se spojenci NATO, abych zopakoval naši silnou podporu ukrajinskému lidu. Putin spoléhal na rozdělení NATO, ale to nikdy nebylo jednotnější než dnes,“ napsal na twitteru.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu poskytovaly USA Ukrajině spíše obranné a snadno přenosné zbraně. Příjezd tanků by podle odborníků mohl být dalším signálem nové fáze války. Začátkem tohoto týdne ruští představitelé naznačili, že své úsilí směřují na východní Ukrajinu, kde separatisté podporovaní Ruskem bojují od roku 2014 s ukrajinskými vojáky.

Ve středu Bidenova administrativa s odkazem na odtajněné americké zpravodajské služby uvedla, že ruský prezident Vladimir Putin byl svými poradci dezinformován o problémech ruské armády na Ukrajině, a poukázala na rostoucí napětí mezi Putinem a ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem. Ruští představitelé tato obvinění zpochybnili, Kreml to ve čtvrtek označil za „naprosté nepochopení“ situace, které by mohlo mít „špatné důsledky“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články