USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc, obsahovat bude i obrněná vozidla

Pro Zelenského je návštěva Washingtonu první zahraniční cestou od začátku ruské agrese letos v únoru. (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Pro Zelenského je návštěva Washingtonu první zahraniční cestou od začátku ruské agrese letos v únoru. | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Spojené státy poskytnou Ukrajině dalších 2,85 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) ve vojenské pomoci. Její součástí budou i obrněná vozidla Bradley. Ve společném prohlášení o tom ve čtvrtek informovaly USA a Německo po telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze, píše agentura Reuters. Jde o zatím největší balík vojenské pomoci USA pro Ukrajinu.

Nejmenované zdroje agentury AP uvedly, že USA poskytnou Ukrajině desítky vozidel Bradley. Jde o je ozbrojené pásové bojové vozidlo americké výroby, které může sloužit jako obrněný transportér pro přepravu vojáků na bojiště. Pojme zhruba deset lidí a je lehčí a obratnější než tank. Balík pomoci bude podle zdrojů AP obsahovat také terénní vozidla Humvee, vozidla typu MRAP schopná odolávat minám a velký počet střel a další munice.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který byl minulý měsíc na návštěvě Washingtonu a setkal se s Bidenem, po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky. USA od začátku ruské plnohodnotné invaze Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc už za více než 21 miliard dolarů (474 miliard korun) a postupně jí dodávají čím dál komplexnější zbraně.

Na začátku války Američané napadené zemi poslali protiletadlové střely Stinger, které se odpalují z ramene, nebo protitankové střely Javelin. Později jí dodali raketomety HIMARS a mobilní raketové systémy země-vzduch NASAMS. Nedávno USA přislíbily také systémy protivzdušné obrany Patriot.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články