Ukrajina spoléhá na moderní sofistikované zbraně, které jim spojenci – a konkrétně USA – dodávají. I proto chce, aby jim Spojené státy dodaly víceúčelové drony MQ-1C Grey Eagle, jež jsou vybaveny střelami Hellfire. Američané o dodávkách začali uvažovat, drony by však musely být upraveny.
Jak vyplynulo z vyjádření představitelů Pentagonu, na něž se odvolává CNN, americká armáda zjišťuje, jak by se drony daly upravit, aby v případě ztráty dronu na ukrajinském bojišti nedošlo k prozrazení tajných technologií, které v sobě drony mají zabudované. Podobně byly zkoumány sestřelené íránské drony v ruských službách, a Američané tak získali cenné poznatky o jejich konstrukci i funkci.
„Jsou to velmi drahé systémy. Existují obavy, že by mohly být sestřeleny a skončit v rukou Ruska,“ řekl ředitel Mezinárodního bezpečnostního programu Centra pro strategická a mezinárodní studia Seth Jones, podle kterého je dodávka dronů bez provedených úprav nepravděpodobná.
„Existují specifické technické úpravy, které lze na těchto dronech provést. Ale tyto věci vyžadují čas a jsou poměrně složité,“ prohlásil nejmenovaný zdroj z řad zástupců Kongresu. Ovšem kdy a jakým způsobem budou drony modifikovány, aby mohly být na Ukrajinu dodány, není jisté. Jde o to vymyslet, jak odstranit tajné technologické prvky, ale přitom dron nezbavit jeho hlavních vlastností.
Proč ukrajinská armáda po těchto dronech touží? Grey Eagle může totiž nést čtyři střely Hellfire a létat ve výšce až 8,8 km, a to po dobu téměř 30 hodin. To by ukrajinským silám poskytlo větší možnosti shromažďování zpravodajských informací a průzkumu na velké vzdálenosti, pomohlo by k dalšímu zpřesnění při zaměřování pozemního dělostřelectva, ale také v boji proti ruským bezpilotním letounům.
Případná úprava dronů Grey Eagle by nebyla první modifikací amerických systémů dodaných na Ukrajinu. Upraveny byly například protiletadlové střely Stinger, z nichž byly odstraněny některé utajované komponenty.
V balíčku další americké pomoci, která byla oznámena na počátku měsíce, budou zatím jiné drony, a to sebevražedné drony Phoenix Ghost. Těch bude dodáno více než tisíc.
Kromě dronů Grey Eagle zatím USA odmítají Ukrajině dodat i rakety dlouhého doletu ATAMCS s doletem kolem 300 kilometrů. Americký prezident Joe Biden zdůraznil, že USA poskytly Ukrajině vysoce účinné mobilní raketové systémy HIMARS, ale nedodávají munici s delším dosahem, která je součástí těchto systémů, a to včetně ATACMS, protože nechce, aby „Ukrajina začala bombardovat ruské území“.