USA přidaly na černou listinu 33 čínských firem a institucí

oscartian547 on Foter.com, zdroj

Americké ministerstvo obchodu zavádí hospodářské sankce vůči dalším 33 čínským společnostem a institucím kvůli porušování lidských práv a obavám o národní bezpečnost Spojených států. Zápis těchto subjektů na takzvanou černou listinu je dalším pokusem vlády prezidenta Donalda Trumpa o zásah proti firmám s vazbami na nákupy pro čínskou armádu a o potrestání Pekingu za chování k etnickým a náboženským menšinám.

Subjekty na seznamu mají zakázaný přístup k americkým technologiím bez souhlasu vlády USA. Oznámení Spojených států přichází ve stejný den, kdy čínská vládnoucí komunistická strana představila podrobnosti k plánu nového zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu.

Ministerstvo obchodu upřesnilo, že sankcionovalo devět společností a institucí kvůli spoluvině na porušování lidských práv a špatnému zacházení s ujgurskou menšinou a dalšími. Vláda USA také postihla sedm komerčních subjektů, které umožnily technologický dohled. Dalších 24 vládních a komerčních organizací bylo na seznam přidáno kvůli podpoře nákupu položek používaných čínskou armádou.

Mezi postiženými čínskými společnostmi je NetPosa, jedna z nejznámějších čínských firem v oblasti umělé inteligence, jejíž dceřiný podnik zaměřený na rozpoznávání obličejů je spojován s dohledem nad muslimy na západě země. Další je firma Qihoo 360 zaměřená na kybernetickou bezpečnost, jejíž výzkum sledují bezpečnostní profesionálové. Na seznam se dostala i firma CloudMinds podporovaná investiční bankou Softbank. Společnosti CloudMinds byl už loni zablokován přenos technologie a technických informací z její americké divize do kanceláří v Pekingu.

K podobné akci přistoupilo ministerstvo obchodu loni v říjnu, kdy na černou zařadilo 28 čínských bezpečnostních úřadů a společností, včetně některých začínajících firem zaměřených na umělou inteligenci či předního výrobce kamerových systémů a bezpečnostní techniky Hikvision.

Podobný postup použil Washington ve snaze omezit vliv čínské Huawei Technologies kvůli obavám o národní bezpečnost. Minulý týden se ministerstvo pokusilo přijmout opatření, aby přerušilo přístup Huawei k výrobcům čipů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner