USA příští týden odpoví na ruské bezpečnostní požadavky, řekl Lavrov

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov (ČTK)

Ministr zahraničí Ruska Sergej Lavrov | FOTO: ČTK

Spojené státy souhlasily s tím, že Rusku příští týden poskytnou písemné odpovědi na bezpečnostní požadavky Moskvy. V Ženevě to dnes po schůzce se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Blinken na separátní tiskové konferenci potvrdil, že USA jsou připraveny odpovědět, Moskva ale musí zároveň reagovat na obavy týkající se Ukrajiny.

Lavrov, který dnešní diskuzi označil za otevřenou a užitečnou, zopakoval, že Moskva nikoho neohrožuje a nechystá se přepadnout žádný stát. To podle něj tvrdí „rusofobní menšina“, která ale udává tón. Západ by proto měl ukončit „hysterii nepřátelskou vůči Rusku“.

()

Blinken takové tvrzení odmítl. Postoj Západu je podle něj určen fakty a historií. U hranic s Ukrajinou, jejíž Krym anektovalo Rusko v roce 2014, je nyní kolem 100 000 ruských vojáků. Podle šéfa americké diplomacie může Moskva jednoduše prokázat, že se nechystá k útoku na Ukrajinu, a to tím, že své vojáky stáhne.

Americký ministr zahraničí také zopakoval, že pokud Rusko zaútočí, bude reakce Západu rychlá, tvrdá a jednotná. Washington podle něj nadále pevně stojí za Ukrajinou a podporuje její suverenitu a teritoriální celistvost. „Záleží na Rusku, jakou si vybere cestu,“ poznamenal Blinken.

Moskva naopak tvrdí, že je to NATO, kdo ohrožuje ji. Lavrov uvedl, že jeho zemi znepokojují především dodávky zbraní na Ukrajinu a pomoc ze strany vojenských expertů Západu. Věří, že po dnešním asi hodinu a půl dlouhém jednání se situace zklidní. Podobně se vyjádřil i Blinken, podle kterého nyní obě strany lépe rozumí svým postojům.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci dále řekl, že prezident Vladimir Putin je kdykoliv připraven k dialogu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Případnému summitu obou politiků by ale podle něj musely předcházet delší přípravy. Další setkání na ministerské úrovni by se podle agentury RIA mohlo uskutečnit v únoru.

Lavrov se dnes vyjádřil také ke vztahům s Českem. „Co se týká nové české vlády, ano, slyšíme, co říkají, slyšíme jejich vyjádření,“ poznamenal Lavrov. Rusko podle něj ale teprve uvidí, kam přesně budou mířit české návrhy. Vztahy obou zemí se prudce zhoršily, když loni česká vláda oznámila, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli ruští agenti. Moskva to popírá.

Nová česká vláda ve čtvrtek zaujala jasný postoj k situaci na Ukrajině, když premiér Petr Fiala prohlásil, že ministerstva obrany, zahraničních věcí a další experti jednají o možné pomoci Kyjevu. Šéfka resortu obrany Jana Černochová podle médií uvažuje o dodávce zbraní a munice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články