USA vydalo Dahlgrena, údajného čtyřnásobného vraha, do ČR

Eric Drooker

Američan Kevin Dahlgren, podezřelý z čtyřnásobné vraždy, kterou měl před dvěma lety spáchat v Brně-Ivanovicích, je v naší zemi. Podle ministerstva spravedlnosti dnes muž, který prý brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny, přiletěl ze Spojených států. Jako prvního občana USA ho tamní úřady vydaly do naší republiky. O Dahlgrenově osudu tak bude rozhodovat brněnský městský soud, který také rozhodne, zda podezřelý muž půjde do vazby.

Obrovský úspěch české diplomacie

Dahlgren se do vězení dostal ihned poté, co v roce 2013 přicestoval do Washingtonu. V ten moment začalo vyjednávání našich úřadů o jeho vydání ze Spojených států. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán považuje Dahlgrenovo vydání za mimořádný úspěch. „V mezinárodním společenství z hlediska státní suverenity je patrná určitá zdrženlivost k vydávání vlastních občanů a nyní se jedná o historicky prvního občana USA vydaného do České republiky,“ řekl novinářům Pelikán. Špičky české diplomacie si myslí, že se jedná o výborně odvedenou práci české justice i diplomacie.

ČTK/reprofoto: ČT

V Praze dnes přistálo letadlo s Kevinem Dahlgrenem, který byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy v Brně-Ivanovicích z roku 2013.

Vydání zdrželi Dahlgrenovi právníci

Americké soudy potvrdily vydání obžalovaného již dříve. Právníkům Dahlgrena se ovšem podařilo celý proces zpomalit podáním stížnosti proti legálnosti vazby. Soudy nižší instance stížnost smetly ze stolu, a muselo se tak počkat až na vyjádření Nejvyššího soudu USA. Naše ministerstvo zahraničí v této souvislosti ocenilo postoj amerických protějšků a ministra Johna Kerryho, který s vydáním Dahlgrena souhlasil. „Spojené státy a Česká republika úzce spolupracují v soudních záležitostech a naše orgány činné v trestním řízení koordinují zpracování právních žádostí,“ uvedl dnes americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro. Svůj vděk dnes vyjádřil i prezident České republiky. „Myslím si, že se Američané v tomto případě zachovali korektně,“ řekl Zeman.

Dramatická jednání o vydání

Podle Pelikána však mohl být do Česka dopraven už o víkendu. Jeho advokáti však využili všech způsobů, aby převoz oddálili. „V posledních dnech to bylo dosti dramatické. On už měl sem být eskortován o víkendu, ale poté, co mu byl zamítnut opravný prostředek podaný k jednomu ze soudců Nejvyššího soudu, tak ho podal k druhému soudci, čímž zase získal několik hodin,“ popsal Pelikán.

Motiv čtyřnásobné vraždy není znám

České úřady Dahlgrena obvinily, že brutálně zavraždil svoji sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. U rodiny bydlel a v Česku se živil jako učitel angličtiny. Po činu odjel do Vídně na letiště a vrátil se za oceán. Podle české policie jsou důkazy proti němu jasné, pochybnosti však panují ohledně motivu.

Za čtyřnásobnou vraždu mu hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. V Česku zatím běží trestní řízení. Policie ještě musí kauzu předat žalobcům, kteří podávají obžalobu k soudu. Tento scénář podle očekávání nastal, a kauzou se zabýval Krajský soud v Brně. Ten nakonec na Američana uvalil vazbu. Mluvčí soudu Gabriela Stočková k tomu uvedla, že cizinec byl vzat do vazby z obav o to, že by se mohl pokusit o útěk a následně se skrýval před zákonem

Místo výkonu trestu není známo

Pokud by byl v Česku odsouzen, tak může podle českého ministerstva spravedlnosti vykonat trest v USA. „Na takové předání však není právní nárok a podléhá souhlasu příslušných orgánů obou zainteresovaných států,“ doplnilo ministerstvo spravedlnosti, které by také mělo případné poslední slovo.

 

Výběr událostí spojených s čtyřnásobnou vraždou v Brně-Ivanovicích:

22. května 2013 – V Brně-Ivanovicích byli nalezeni čtyři zavraždění lidé. Krátce poté kriminalisté oznámili, že z činu podezírají Kevina Dahlgrena z Kalifornie, který u obětí bydlel. Dahlgren mezitím stihl odjet taxíkem do Rakouska, kde 23. května ráno nasedl do letadla mířícího do USA.

23. května 2013 – Po příletu z Vídně byl Dahlgren zadržen na letišti ve Washingtonu, a to na základě zatykače vydaného českými orgány. Od té doby pobývá ve vazbě.

27. května 2013 – Česká média informovala o údajné textové zprávě, již Dahlgren odeslal na útěku z Brna. V SMS adresované rakouské kamarádce se prý přiznal k zabití čtyř osob.

1. června 2013 – V Brně se konal pohřeb zavražděné rodiny.

25. června 2013 – Soud v americké Alexandrii zamítl stížnost Dahlgrenových obhájců na zatčení jejich mandanta, provedení osobní prohlídky a požadující i vydání osobních věcí, jež mu byly odebrány a poskytnuty české straně pro další vyšetřování.

12. července 2013 – Ministerstvo spravedlnosti předalo americké ambasádě v Praze žádost o vydání Dahlgrena do ČR.

29. července 2013 – Česká televize uvedla, že policisté mají nový důkaz svědčící proti Dahlgrenovi; na kalhotách, jež mu zabavila FBI, byla nalezena krev obětí vraždy.

12. září 2013 – Americký soud rozhodl, že byly splněny podmínky pro Dahlgrenovo vydání do ČR. Soud také dospěl k závěru, že existuje důvodné podezření, že se zadržený dopustil čtyřnásobné vraždy. Obhajoba oznámila, že rozhodnutí napadne.

17. října 2013 – Dalhgrenovi advokáti podali stížnost na dosavadní průběh vydávacího řízení.

14. ledna 2014 – Americká prokuratura navrhla soudu, aby odmítl Dahlgrenovu stížnost proti vydávacímu procesu.

14. února 2014 – Podle médií Dahlgrenovi advokáti opět vyjádřili nesouhlas s vydáním svého mandanta. Podle České televize obhájci tvrdí, že Dahlgren byl v USA zadržen bez důvodného podezření. Všechny důkazy získané po zadržení jsou tudíž podle nich neplatné.

1. července 2015 – Soud v americkém státě Virginie zamítl Dahlgrenovu stížnost proti legálnosti vazby. Proti rozsudku se ale odvolal; podle jeho názoru by neměl být vydán dřív, než bude rozhodnuto o legálnosti vazby.

25. srpna 2015 – České ministerstvo zahraničí oznámilo, že Dahlgren neuspěl v USA s odvoláním, kterým se bránil vydání do ČR. Soud rozhodl, že Dahlgren může být do ČR vydán, aniž by se muselo čekat na rozhodnutí ohledně legálnosti vazby. Muž, podezřelý ze čtyřnásobné vraždy, se ale proti svému vydání bránil ještě odvoláním k Nejvyššímu soudu.

31. srpna 2015 – Dahlgren obviněný může být podle České televize vydán do ČR. Vyplývá to z dokumentů amerického ministerstva spravedlnosti, které tvrdí, že padly všechny právní překážky stojící jeho vydání v cestě.

– Krátce před polednem přistálo v Praze letadlo s Kevinem Dahlgrenem, prvním americkým občanem, kterého kdy Spojené státy vydaly do ČR. Brněnský městský soud nyní bude rozhodovat o tom, zda muž půjde do vazby.

Eric Drooker

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner