Spojené státy oznámily novou vlnu sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Američané se ve spolupráci s Brity zaměřili mimo jiné opět na finanční sítě nejbohatších Rusů Ališera Usmanova a Romana Abramoviče, uvedla agentura AP. Usmanov i Abramovič mají velmi blízko k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. Usmanov se už stal terčem sankcí ze strany USA i Evropské unie ihned po začátku ruské invaze na Ukrajinu před více než rokem. Abramovič se rovněž ocitl na „černé listině“ a nakonec byl loni v květnu po 19 letech donucen prodat úspěšný fotbalový klub Chelsea.
Jak uvedlo americké ministerstvo financí, nové postihy mají za cíl „posílit stávající tresty a dále narušit ruský dovoz kritických technologií používaných ve válce proti Ukrajině“. Sankce se týkají 120 subjektů, osob i společností ve více než 20 zemích. Británie zmiňuje 14 jednotlivců a firem. „Nebudou se mít kde schovat. Budeme je odstřihovat od majetku, o kterém si mysleli, že si ho úspěšně skryli,“ uvedl britský ministr zahraničí James Cleverly.
„Vzhledem k tomu, že Kreml hledá způsoby, jak obejít rozsáhlé sankce a kontroly exportu uvalené na Rusko kvůli jeho válce proti Ukrajině, budou Spojené státy a naši spojenci a partneři pokračovat v narušování únikových plánů, které podporují Putina na bojišti,“ uvedl náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson. Nové postihy rovněž ukazují, že USA dodržují závazek skupiny zemí G7, který hovoří o uvalení sankcí „i na aktéry ze třetích zemí, kteří podporují ruskou válku“, dodal Nelson.
Terčem sankcí se tak rovněž stala Mezinárodní investiční banka (IIB), Ruskem kontrolovaná finanční instituce sídlící v Budapešti. Postih míří také na tři současné nebo bývalé vysoce postavené představitele banky, ruské občany Nikolaje Nikolajeviče Kosova a Georgyho (Georgije) Nugzaroviče Potapova a maďarského občana Imreho Laszloczkiho.
Jak stojí v prohlášení ministerstva financí, banka „umožňuje Rusku navyšovat svou zpravodajskou přítomnost v Evropě, otevírá dveře zákeřným vlivovým aktivitám Kremlu ve střední Evropě a na západním Balkáně a může sloužit jako mechanismus pro korupci a nezákonné financování, včetně porušování sankcí“.
Německo již dříve zabavilo Usmanovovu megajachtu, známou jako Dilbar. Jachta pojmenovaná po oligarchově matce má hodnotu mezi 600 a 735 miliony dolarů. Nachází se na ní mimo jiné dva heliporty, sauna, posilovna a ve dvanácti apartmánech se může ubytovat až 24 osob.