USA způsobily válku na Ukrajině i uprchlickou krizi, věří část Čechů dle Evropských hodnot

Eric Drooker

Think-tank Evropské hodnoty ve spolupráci se Slovenskou atlantickou komisí uskutečnil sociologický projekt pod názvem GLOBSEC trends, který měl za úkol monitorovat dopad ruské propagandy v České republice. Agentura STEM, která prováděla průzkum veřejného mínění a připravila statistický podklad pro další analýzu, oslovila 1061 respondentů za účelem zjistit, do jaké míry veřejnost věří v dezinformace šířené prokremelskými, tzv. “alternativními” médii. Na základě odpovědí respondentů dále pracovníci projektu vytvořili tak zvaný Dezinformační index.

Podle Dezinformačního indexu až čtvrtina respondentů věří dezinformačním projektům, které zpochybňují příslušnost České republiky k Západu a vnímá Rusko jako svého spojence. Za příchod syrských uprchlíků do Evropy pak viní až polovina Čechů Spojené státy. Čtyři z deseti dotázaných činí USA odpovědnými za válku na Ukrajině, i když jsou to ruští vojáci, kteří na východě Ukrajiny operují.

Zhruba polovina Čechů vidí roli České republiky na miskách vah mezi Východem a Západem. A pouze necelá třetina jich považuje členství v EU za dobrou věc.

Chcete-li se dovědět víc, celý výsledek sociologického šetření naleznete zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články