USA zřejmě dodají Ukrajině starší, ale stále kvalitní a účinný protivzdušný systém Hawk

Protivzdušný raketový systém Hawk (Wikimedia Commons / Public Domain)

Protivzdušný raketový systém Hawk | FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain

Spojené státy zvažují, že ukrajinské armádě dodají starší systémy protivzdušné obrany Hawk, aby podpořili obranu Kyjeva proti ruskému ostřelování i náletům sebevražedných dronů, kterými ruští nájezdníci cíleně ničí ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Systém Hawk je založen na principu využití raket země-vzduch a pro Ukrajinu by šlo o kvalitativní vylepšení části protivzdušné obrany, jež využívá přenosné raketové komplety Stinger.

()

V případě amerických Hawků jde o skladové zásoby, u nichž se zatím neví, v jakém jsou stavu. Proto by primárně na Ukrajinu zamířily především rakety do těchto systémů, protože dodávku čtveřice těchto systémů minulý týden oznámilo i Španělsko.

Systém Hawk je založen na technologii z vietnamské éry, do výzbroje americké armády byl zařazen již v roce 1959, ale v následujících desetiletích byl několikráte výrazně modernizován, prvně v roce 1971, naposledy zatím v roce 1995. Díky jednoduchosti ovládání a přesnosti střelby byl systém používán americkou námořní pěchotou ještě v roce 2002, kdy došlo k jeho nahrazení systémy raket Stinger.

Hmotnost systému je necelých 600 kg, při délce přibližně 5 metrů. Bojová hlavice s tříštivou hlavicí má hmotnost 54 kilogramů. Samotná střela poháněná tuhým palivem má rozpětí 1,19 metru a dokáže zasáhnout cíl do výšky až 20 kilometrů a do vzdálenosti 45–50 kilometrů. K cíli letí rychlostí až 2400 km/hod.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články