Úspěch v bitvě o Mosul aneb Náprava Obamových chyb

Eric Drooker

Barack Obama (levicová Demokratická strana) prováděl (nejen) v zahraniční politice nepochopitelné a vzájemně protichůdné akce. Jako třeba v Iráku.

Vláda George W. Bushe (pravicová Republikánská strana) zlikvidovala během války v Iráku kromě krvavého režimu platícího (či jinak zásobujícího) teroristy, v minulosti okupujícího souseda (a nedodržujícího následnou bezletovou zónu) a vyhrožujícího chemickými zbraněmi také továrnu na jedy a výcvikové tábory budované tehdejší iráckou odnoží teroristické organizace al‑Qaida. Tato odnož je dnešní Islámský stát.

Naproti tomu Barack Obama z Iráku odešel. Následně teroristé z Islámského státu začali zpět dobývat území dříve ovládané diktátorem Saddamem Husseinem (socialistická strana arabské obrody). Barack Obama nic nedělal, ani když před Bílým domem protestovali veteráni účastnící se bitvy o město Fallúdža. Bylo tedy účelem ponechat třeba právě toto strategické město teroristům? Kdepak. Vyčkávalo se a pak irácká vláda se svými spojenci začala mimo jiné za letecké podpory americké armády znovu o toto město i mnohá další území složitě bojovat.

Obdobný příběh se týká města Mosul. Zhruba před dvěma lety se alespoň podařilo ochránit před teroristy obří vodní nádrž nad městem. Nyní (od 17. října) se osvobozuje i město samotné. Oddíly iráckých šíitů právě dnes porazily radikály z Islámského státu (IS) na letecké základně ležící západně od Mosulu. Oznámila to irácká televize. Podle zdrojů z milicí se tím pro IS zkomplikuje přístup k zásobovací trase ze Sýrie.

Mluvčí milicí Džaafar Husajní řekl, že radikálové se přesunuli ze základny Tall Afar do stejnojmenného města, které leží asi 60 kilometrů západně od Mosulu.

Šíité jsou zapojeni do této osvobozovací operace. Bojují ale mimo město a ohlásili, že budou bránit radikálům prchat na západ do Sýrie. Letecká základna Tall Afar leží na hlavní silniční trase do Sýrie.

O Mosul bojuje irácká armáda a policie podporované kurdskými oddíly a mezinárodní leteckou koalicí. Protiteroristické jednotky už postoupily z východu na území města, ale narazily na odpor radikálů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner