Úspěšného Dolejše odsunuli a pěkná místa na kandidátce si rozdělila vládkyně Prahy s komunistickou mládeží

Předsedkyně Krajského výboru KSČM Praha Marta Semelová (KSČM Praha)

Předsedkyně Krajského výboru KSČM Praha Marta Semelová | FOTO: KSČM Praha

Existují jistoty, na které se lze spolehnout. Jedna z nich je, že Komunistická strana Čech a Moravy se za žádných okolností neuchýlí k nějakým zbrklým a unáhleným změnám a na první příčku své pražské kandidátky v letošních sněmovních volbách opět asi umístí předsedkyni Krajského výboru KSČM Praha a bývalou poslankyni Martu Semelovou; ale nejde jen o ni. Ani některé nové tváře, které se na kandidátní listině mají objevit, žádnou velkou změnu nepřináší. Navíc svého nejúspěšnějšího politika Jiřího Dolejše pražští komunisté odsunuli do spodních pater kandidátky.

Komunisté v Praze dali tento týden dohromady svoji kandidátku pro volby do poslanecké sněmovny a na základě tajné volby do jejího čela navrhli Martu Semelovou. Kandidátní listinu schválila pražská Krajská nominační konference KSČM, ale musí být ještě potvrzena ústředním výborem komunistické strany.

FORUM 24 (archiv)

Někdejší poslankyně Semelová v posledních letech zažívá jednu prohru za druhou, její přítomnost na špici pražské kandidátní listiny je proto dokladem toho, že pražští komunisté při jejím sestavování vůbec nehleděli na preference voličů, nýbrž se řídili především vnitrostranickým uspořádáním, a tím, že Marta Semelová je stále navzdory svým mizerným volebním výsledkům vlivnou postavou a de facto vládkyní pražské komunistické partaje.

Například v minulých sněmovních volbách byla Marta Semelová sice také lídryní kandidátky, ale přeskočil ji jednak Jiří Dolejš, který se nakonec jako jediný komunista v Praze poslancem stal, a pak i tehdejší místopředseda KSČM Josef Skála. Přičemž Dolejš měl dokonce více než dvojnásobný počet preferenčních hlasů než Semelová.

Bývalý místopředseda komunistické strany Dolejš byl letos za svůj úspěch odměněn a komunisté ho z druhého místa na kandidátce, kde byl v roce 2017, sundali a umístili ho až na místo 9. Inu být úspěšný se u nich neodpouští, zato neúspěch se promíjí – alespoň pokud jste šéfka Krajského výboru KSČM Praha.

Mladé komunistické naděje

Kromě Dolejše si ovšem pohoršili i další. Třeba zmíněný Josef Skála (odsunut z třetího místa na páté) nebo 1. místopředseda komunistické strany Petr Šimůnek (z pátého na šesté) či místopředseda Krajského výboru KSČM Praha Ivan Hrůza (ze čtvrtého na jedenácté). A to všechno z jednoduchého důvodu komunisté se totiž rozhodli, že Semelovou coby jedničku na kandidátce přeci jen doplní nějaké mladší tváře.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) (ČTK)

Na druhé příčce kandidátky tak najdeme bývalého předsedu Komunistického svazu mládeže Milana Krajča, na třetím místě člena Komise mládeže ÚV KSČM za hlavní město Praha Luboše Petříčka a na čtvrtém potom rovnou samotnou předsedkyni Komise mládeže ÚV KSČM Petru Prokšanovou. Na osmém místě se pak nachází další mladý komunista, Arťom Korjagin.

Za pozornost stojí také v pořadí sedmý, redaktor Haló novin Roman Blaško. Ten sice nepatří mezi mladé komunistické naděje, ovšem publikační činnost, kterou předvádí na stránkách komunistických novin, nelze přehlédnout. Ti všichni dostali přednost před Jiřím Dolejšem, který se sotva vešel do první desítky.

Dolejš přitom stabilně už dlouhá léta předvádí velmi dobré volební výsledky. Také ve sněmovních volbách v roce 2013 měl největší počet preferenčních hlasů, získal jich opět více než dvakrát tolik, co jich tehdy měla Marta Semelová, která v té době rovněž byla v čele komunistické kandidátky. Před sedmi lety Dolejš kandidoval také z druhého místa na kandidátní listině KSČM.

Volební ostruhy Jiřího Dolejše

Nejvíce preferenčních hlasů z pražských komunistů dosáhl i v roce 2010, kdy byl dokonce ještě na první příčce na kandidátce a Marta Semelová se nacházela až pod ním. Běžme ale ještě hlouběji do minulosti – největší množství preferenčních hlasů z celé komunistické kandidátky v Praze získal Dolejš i ve sněmovních volbách v roce 2006.

Pavel Šafr – kniha Češi mezi pravdou a lží (archiv)

Důležitá je však ještě jedna věc. Dlouhodobě měli pražští komunisté po dvou poslaneckých mandátech, ovšem v minulých volbách kvůli slabému volebnímu výsledku obdrželi pouze jeden. V letošních volbách je vysoce pravděpodobné, že buď nezískají mandát žádný, nebo budou rádi za jeden jediný.

V tomto smyslu je tedy očividná snaha pražských komunistů odsunout Jiřího Dolejše do takových spodních pater kandidátní listiny, aby byla co nejmenší šance, že všechny ostatní přeskáče a bude to nakonec zase znovu on jediný, kdo případně poslanecký mandát získá.

Po skončení nominační konference pražských komunistů na kandidátku pro volby do sněmovny Marta Semelová prohlásila: „Máme program pro lidi, kteří chtějí důstojně žít bez obav z toho, co bude zítra, chtějí se živit poctivou prací a dostávat za ni odpovídající plat, a přicházíme s návrhy, jak zajistit slušný život mladým rodinám s dětmi i těm, kteří po celoživotní práci prožívají podzim života.“

Pokud by to nakonec dopadlo tak, že by se po říjnových volbách do dolní komory parlamentu vrátila po čtyřech letech mimo sněmovnu předsedkyně Krajského výboru KSČM Praha Semelová, byl by to velmi smutný příběh. V první řadě by to byl příběh o tom, jak pražští komunisté udělali všechno pro to, aby je ve sněmovně nezastupoval někdo, kdo byl doposud ve volbách mnohem úspěšnější než Marta Semelová. A bohužel se jim to posléze skutečně podařilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]