Všechny proruské a prozemanovské weby, které také tradičně podporují trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše, se předhánějí v útocích na iniciativu Milion chvilek pro demokracii. A mají k tomu „posvátný“ úkol. Na konci středečního pochodu  předseda spolku Mikuláš Minář roztrhal před branou Pražského hradu ústavu. Chtěl tím vyjádřit, jak se chová k ústavě Miloš Zeman, který na tuto ústavu přísahal, a přitom ji neustále ohýbá.

Upřímně řečeno, nebyl to právě dobrý nápad. Kniha, v níž je text ústavy, není jistě žádnou modlou. Žádná mystická síla ten potištěný papír neprovází. Jejím roztrháním neutrpěla Česká republika. Ta trpí tím, co dělá s ústavou, jejím duchem a jejími normami český prezident. Ale nelze se divit mnoha lidem, kteří nemají s Parlamentními listy, Sputnikem a dalšími dezinformačními médii vůbec nic společného, a přitom se jim roztrhání ústavy nezdá ani ve formě parodie či symbolu Zemanova chování.

Lidé s civilizovanými návyky mají totiž divný pocit, když se trhají jakékoli knihy. A když se během happeningu trhají zákony, tak je to ani trochu nepobaví.

Iniciativa Milion chvilek pro demokracii odvedla velkou práci tím, že spustila lavinu odporu proti hrubosti a autoritářství. Umožnila lidem se spojit pod zásadním stanoviskem a sejít se na stovkách náměstí naší země. Ta práce je obdivuhodná. Zároveň ale její vystupování provázejí pochopitelné pochybnosti. Jednak nad přetěžováním protestního hnutí směrem k agendě moderní levice a nepolitické politiky. A pak k jisté dětinskosti, která odpovídá tomu, že iniciativu vedou mladí lidé. Realita je zároveň taková, že starším lidem by se vzhledem ke specifické společenské atmosféře tak mohutné protesty realizovat nepodařilo. Babišova masáž, že tu jsou všechny tradiční síly zkorumpované, byla příliš silná a zasáhla i lidi, kteří jinak Babišovým svodům nepodlehli. A nastupující generace má prostě odvahu a energii.

Tím spíše je nutné, aby aktivisté z iniciativy Milion chvilek neodrazovali své dosavadní příznivce. Mezi demonstranty jsou tisíce lidí středního a vyššího věku, vesměs středo-pravicové orientace. A těm vadí, když mají protesty proti narušováním pravidel a poškozování právního státu charakter mládežnických happeningů.

V naší společnosti řešíme nejzávažnější dilema a nejtěžší krizi od Listopadu 1989. Je velice nutné, abychom dokázali autoritářům klást seriozní oponenturu. Nikoli divadlo.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora