Ústavní činitelé se sejdou 29. září bez Vystrčila. Zeman ho nepozval na schůzku o zahraniční politice státu

Facebook Miloše Zemana

Miloš Zeman | FOTO: Facebook Miloše Zemana

Ústavní činitelé na konci září projednají témata týkající se české zahraniční politiky. Schůzka se tentokrát bude konat na zámku v Lánech 29. září, řekl ČTK mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Oproti minulosti se jí nezúčastní předseda senátu. Šéfa horní komory parlamentu a druhého nejvyššího ústavního představitele ČR Miloše Vystrčila prezident Miloš Zeman odmítl pozvat kvůli sporům o návštěvu Tchaj-wanu. Schůzku nejvyšších ústavních činitelů prezident svolává kvůli poradám nad zahraničněpolitickými tématy.

Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka by se měla na schůzce probírat aktuální politická témata, která souvisejí s diplomacií. Ústavní činitelé by tak měli projednat třeba situaci na Blízkém východě či na Balkáně, plánované předsednictví Česka Evropské unii v roce 2022, informace o zahraničněpolitických aktivitách nebo situaci kolem pandemie koronaviru.

Tématem by měly být i vztahy České republiky s asijskými zeměmi. Lze tak předpokládat, že jedním z témat budou i česko-čínské vztahy a nedávná Vystrčilova cesta na Tchaj-wan. Předsedovi senátu návštěvu ostrovního státu, který Čína považuje za své území, další ústavní činitelé nedoporučovali. Proti cestě se ostře ohradila Čína, Vystrčila se naopak zastaly některé evropské země, Spojené státy a většina české politické opozice. Zeman po návratu senátní delegace z Tchaj-wanu Vystrčila kritizoval a oznámil, že ho už nebude na porady ústavních činitelů zvát.

Prezident pořádá schůzky hlavních politických představitelů státu od roku 2015. Zpočátku se konaly zhruba jednou za čtvrt roku. Od znovuzvolení Zemana do úřadu prezidenta na počátku roku 2018 se ústavní činitelé sešli zatím pětkrát, z toho v roce 2018 jednou, loni třikrát a letos jednou v březnu.

Vystrčil Zemana kritizoval za jeho výrok, že se schůzky ústavních činitelů konají jednou za čtvrt roku. Prezident podle předsedy senátu lhal, protože se naposledy porada konala v březnu. Kancléř prezidenta Vratislav Mynář dnes Zemana v rozhovoru na Frekvenci 1 hájil, kvůli nouzovému stavu se podle něj červnová schůzka konat nemohla. Během krátké doby od zrušení nouzového stavu prý nebylo možné vše připravit, tvrdí kancléř.

Na porady jsou zváni premiér, předseda sněmovny a ministři zahraničí, vnitra a obrany. Pozvánku dosud dostával i šéf senátu. Předseda horní komory se ale už jednou setkání neúčastnil na podzim 2018, kdy byla porada svolána v čase zahraniční cesty tehdejšího šéfa senátorů Milana Štěcha. Štěch měl v minulosti se Zemanem dobré vztahy, později se ale názorově rozešli. Štěcha měla na schůzce zastoupit místopředsedkyně senátu Miluše Horská, to ale tehdy Hrad odmítl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner