Ústavní soud sděluje, že jsme stále ještě součástí Evropy, a ne divokého Východu

Eric Drooker

Babišovi advokáti, tedy Miloš Zeman a poslanci politické divize Agrofertu, neuspěli u Ústavního soudu se svými námitkami vůči zákonné normě, která upravuje problematiku střetu zájmů. Andrej Babiš druhý den emotivně napadl ústavní soudce, s tím, že podle něj rozhodovali politicky, neboť ten dotyčný zákon jej údajně omezuje na jeho právech. 

Nuže, pane predátore, budete si muset zvyknout na to, že u nás neexistuje žádné ústavní právo na funkce a dotace. Jste zvyklý mít vše a rozhodovat o všem, ale to budete muset rychle hledat jinou destinaci, kde by vám to bylo umožněno. Mohl byste třeba zase přijmout občanství nějaké další země. Za pomoci peněz a správných složek byste tam pak vyhrál volby dle manuálu Čau lidi a Sorry jako. A pak byste mohl klidně a spokojeně vládnout dle libosti až do svých posledních dnů. Co třeba takové Somálsko? Heslo by bylo – Somálsku je s AB ok! Je tam teplo, paní premiérové se tam bude jistě líbit. Vládnul byste z krásného paláce v hlavním městě Mogadišu. Nerozčiloval by vás žádný Senát nebo Ústavní soud, internetové portály nějakých rebelů a chvilkaři na náměstích… V zemi by hospodařila jen jedna firma s množstvím divizí, třeba Agrofert Somálsko. 

FORUM 24

Vždy říkáte, že jste šel do politiky pomáhat lidem, no tak to byste tam mohl mírou vrchovatou a nestrašil by vás v noci (když byste náhodou spal a nesnil) ani žádný Míra Kalousků. Prostě pohodička, klídek na práci a žádný kecy tradičních stran. Za chyby by mohl předchozí diktátor a neschopní úředníci. Dotace by tekly plným proudem, přičemž nejvíce z Číny. Číňanům byste na oplátku vyřešil ten jejich koronavirus. To je pro všeználka vašeho formátu úplná maličkost. A pochopitelně by bylo fajn, kdybyste si s sebou vzal Havlíčka, Faltýnka, Vondráčka, Schillerovou, Brabce, Vojtěcha, Plesla, Léka, Prchala a celou bezpečnostní divizi Agrofertu. No prostě celou svoji hvězdnou pěchotu. Tam byste to pak mohli rozbalit na plné pecky. A určitě byste to nandali celému světu! Hnilička by tam pak uspořádal olympiádu. 

Hledá-li někdo sjednocující a zcela zásadní téma pro následující demonstrace, pak je to bezesporu rozhodnutí Ústavního soudu z tohoto týdne. Ono vlastně říká slovenskému rodákovi s pestrou minulostí, že by si měl vybrat, čím chce být. Mix byznysu, který se opírá o státní a evropské dotace (a veřejné zakázky), s rozhodující exekutivní pozicí je nejen nežádoucí, ale i nepřípustný. Pravidla musí platit i pro nenasytné oligarchy s despotickými sklony. Tedy, jestliže chceme být liberální demokracií a právním státem. Pokud někdo sní o jeho možné kultivaci, pak je buď naivní, nebo nemoudrý, anebo již nosí jeho tričko a jeho kšiltovku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner