Ustupovat Chovancovu zlu nebudu, pravil Pelikán a odmítl, že by chtěl rezignovat

Eric Drooker

Jeden z nejhlasitějších odpůrců policejní reformy Robert Pelikán se jako první z ANO vyjádřil k dnešnímu kroku Milana Chovance. Označil ho za hrubé porušení koaliční smlouvy a současnou situaci srovnával s Vítězným únorem. Zároveň na Babišově Rádiu Impuls oznámil, že jeho rezignace není na pořadu dne, protože se musí “postavit zlu”, které tady ministr vnitra způsobil.

Pelikánovi vadí, že Chovanec podepsal reformu policie, proti které šéf justice ostře vystupuje, a nepočkal na konec dohodovacího řízení v koalici. „Pan ministr Chovanec si udělal z koaliční smlouvy trhací kalendář,“ zahájil ministr svůj výstup v rozhlase. Některé dnešní Chovancovy výroky komentovat nechtěl, ale udělal i výjimku: „Slyším, že Andrej Babiš je prověřován v několika věcech. Já vlastně nevím, co to znamená. Sahá na mě dech normalizace,“ stěžoval si Pelikán.

Reorganizace policie prý bude mít velký problém i v tom, že bude probíhat za pochodu. „Zřejmě poprosíme všechny zločince, aby půl roku počkali, než je začneme znovu vyšetřovat. Je to opravdu pozoruhodný postup,“ snažil se ironizovat plány policejního ředitele Tuhého. Kvůli změnám údajně odchází i řada policistů, kteří nebyli o chystané reformě dostatečně informováni.

Ani po těchto zásadních problémech, které Pelikán spatřuje na dnes podepsaném dokumentu, však nehodlá z ministerstva spravedlnosti odejít, přestože tím v minulých dnech vyhrožoval. „Zlu se nemá ustupovat. Já myslím, že bychom neměli skončit jako při Vítězném únoru, kdy se pan ministr spravedlnosti měl také tu drzost zeptat, co se to děje v policii,” srovnával Pelikán s rokem 1948. “Následně demokratičtí ministři důstojně odešli z vlády až na jednoho ministra, kterého vyhodili z okna. Víme, co se stalo potom, a já nemám pocit, že by tomu ti demokratičtí ministři nějak pomohli,“ zakončil svůj výstup ministr za ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články