Usvědčující videa z Ruska: ohromující množství podvodů ve volebních místnostech

Vladimir Putin. (Pixabay/Victoria_Borodinova)

Vladimir Putin. | FOTO: Pixabay/Victoria_Borodinova

Přestože ruské úřady již neumožňují veřejnosti sledovat živé videozáznamy z volebních místností, objevilo se mnoho videí z volebních místností po celé zemi, která zřejmě ukazují podvody při vhazování hlasovacích lístků do uren.

Web RFE/RL.org uvádí, že v první den hlasování v parlamentních a místních volbách rozložených na dny 17. až 19. září se objevilo “opravdu šokující množství” takových videí, jak třeba napsal na twitteru politický analytik András Tóth-Czifra z USA.

Zde je částečný přehled záběrů:

Na videu z volební místnosti 475 v Brjanské oblasti  se zdá, že osoba, která má hlavu zakrytou bundou, vhazuje do volební urny nejméně tucet hlasovacích lístků. Osoba, která video zveřejnila na twitteru, označila pachatele za člena volební komise.

Podle Mediazony pozorovatelé komunistické strany ve volební místnosti odhadli, že zde bylo přidáno celkem 300 hlasovacích lístků navíc.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Rovněž v Brjanské oblasti, ve volební místnosti 131, komunistická strana zveřejnila video, na němž je patrně zachycen volební úředník, který vhazuje do volební urny několik hlasovacích lístků.

Volební pozorovatel v Petrohradě zveřejnil video, na němž se mladý muž ve volební místnosti 1615 pokouší vložit do urny osm hlasovacích lístků. Poté, co ho pozorovatelé přistihli při činu, byl vyveden policistou.

Stejný volební pozorovatel se 18. září setkal s několika “provokatéry” před volební místností 1641. Podle svých slov se mezi sebou začali prát a policie je i ji rychle zadržela.

Televize Dožď zveřejnila video z volební místnosti 2189 v Petrohradě, na kterém je vidět, jak policie zastavuje ženu s velkým množstvím volebních lístků v tašce. Zpravodaj z Dožď již dříve informoval, že ženu viděl na ulici mluvit s vedoucím volební místnosti a viděl je společně nastupovat do auta.

Na videozáznamu z petrohradské volební místnosti 1809 se zdálo, že muž vkládá do volební urny velké množství hlasovacích lístků před zraky pracovníků volební místnosti. Jejich jedinou reakcí bylo, že muže po odhlasování nasměrovali k východu.

Na účtu uvězněného kandidáta strany Jabloko Andreje Pivovarova bylo zveřejněno video z volební místnosti 3667 ve městě Balašicha v Moskevské oblasti, na kterém je vidět, jak pracovník volební místnosti podává velké množství hlasovacích lístků mladému muži před vstupem do volební místnosti.

Na dalším videu je vidět, jak stejný volební pracovník dává několik hlasovacích lístků ženě, zatímco zpoza zástěny vychází další mladý muž a vkládá do volební urny asi sedm hlasovacích lístků.

Volby se konají v době, kdy má vládnoucí strana Jednotné Rusko, jedna z hlavních mocenských pák prezidenta Vladimira Putina, historicky nejnižší popularitu, a v době masivních státních zásahů proti opozičním kandidátům, nezávislým občanským organizacím a nezávislým médiím. Podle analytiků je hlavním cílem Kremlu, aby si Jednotné Rusko udrželo ústavní dvoutřetinovou většinu ve 450členné Dumě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články