Úsvit: Demonstranti za incidenty v Praze nemohou, Rozhlas si útok způsobil sám

Eric Drooker

Zástupci Úsvitu – Národní koalice poděkovali policii za zvládnutí sobotní demonstrace na Hradčanském náměstí, kterou strana spolupořádala s Blokem proti islámu. Odmítli spojování účastníků s útoky na sociální centrum Klinika a maskovanými výtržníky napadajícími průvod levicových aktivistů mířící k Pražskému hradu.

Místopředseda Martin Lank považuje spojování incidentů s demonstrací za snahu o její diskreditaci. „Je evidentní, že se někomu nehodí, že demonstrace proběhla v klidu a bez incidentů. Odmítáme až zoufalé snahy propojit ji s věcmi, co se odehrály jinde a jindy,“ řekl dnes ve Sněmovně novinářům Lank.

Eric Drooker

Jeden z incidentů se měl stát přímo na demonstraci na Hradčanském náměstí v souvislosti s přenosovým vozem Českého rozhlasu (ČRo). Během shromáždění několik agresivních útočníků vůz opakovaně napadlo, ale přítomní policisté na žádost o pomoc podle rozhlasu nereagovali.

Podle Lanka si ČRo nepožádal na rozdíl od ostatních médií o akreditaci a s organizátory svou činnost nekoordinoval. Vůz tak nebyl v zabezpečené zóně, ale nacházel se podle něj na nevhodném místě. „Dlouhá léta jsem pracoval v rozhlasovém zpravodajství a toto považuji za amatérismus, nebo snad dokonce účel,“ řekl Lank.

Na sobotní demonstraci podle mluvčího ČRo Jiřího Hošny žádná akreditace vyžadována nebyla. „V případě demonstrace či manifestace ani akreditace není potřeba. Jde o veřejnou akci na veřejném prostranství, které se může zúčastnit kdokoliv,“ řekl ČTK.

Úsvit se chce obrátit na Radu ČRo, aby prošetřila profesní postup redaktorů. „Považujeme mediální výstupy ze strany rozhlasu, když zatím chybí důkazy i svědci, za snahu o zastrašování policie a zpochybňování její práce a autority,“ uvedl Lank. Vedení rozhlasu ale považuje své prohlášení za zcela korektní a věcné. „Policii jsme požádali standardní cestou o prověření sobotního incidentu. Za svým prohlášením a postupem si stojíme,“ uzavřel Hošna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com