Úsvit podal trestní oznámení na Dienstbiera kvůli údajné cenzuře

Eric Drooker

Zástupci sněmovní strany Úsvit – Národní koalice dnes podali trestní oznámení na ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). S odkazem na nedávnou zprávu v médiích jej podezřívají z pokusu o omezení svobody slova. Novinářům to dnes řekl předseda poslaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch. Dienstbierův mluvčí Patrik Eichler podezření odmítl, podle něj se zástupci Facebooku podobně jednají i jiné evropské země.

Facebook ministrův návrh odmítl

Podle serveru lidovky.cz ministr Dienstbier loni nabídl sociální síti Facebook specialistu placeného ze státních peněz, který by administroval či mazal nenávistné projevy jejích uživatelů. Firma Facebook, která podle serveru vyzvala český stát k jednání o tom, jak efektivně bojovat proti xenofobním a nenávistným projevům na sociální síti, nakonec návrh státu odmítla. Dienstbier uvedl, že toto rozhodnutí respektuje.

Úsvit tvrdí, že Dienstbierovo jednání je v rozporu se svobodou projevu, kterou garantuje ústava. Po policii proto chce, aby prověřila, zda nebyl spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby či trestný čin sabotáže.

Dienstbierův mluvčí Eichler ČTK řekl, že nemůže reagovat přímo na trestní oznámení, protože jej nemá k dispozici. Ke schůzce s vedením Facebooku ale uvedl, že podobná jednání se vedou i v jiných evropských zemích kvůli vzrůstajícím projevům nenávisti na sociálních sítích. Jednání mělo podle něj stejný výsledek jako v Německu, kde se Facebook rozhodl, že bude příspěvky administrovat sám. „Nejednalo se o cenzuru nebo jakýkoliv mocenský zásah do toho, co Facebook dělá,“ konstatoval Eichler.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]