Dříve než se dodavatelské řetězce dokázaly zotavit z prudkého nárůstu poptávky po konci pandemie, byly tvrdě zasaženy válkou na Ukrajině. Ta způsobila nárůst cen téměř ve všech odvětvích, především pak u komodit, energií a zemědělských produktů. Špatných zpráv pro ekonomiku opravdu není málo a nelze se tak divit, že ze všech stran slýcháme varování o příchodu ekonomické recese.
V dobách nejistoty se investoři obvykle zbavují svých nejrizikovějších aktiv a dnešní situace není žádnou výjimkou. Akcie mnohých „růstových“ firem, které momentálně nedosahují zisku, se propadly o 70 až 90 procent. Výprodej se však nevyhnul ani již zavedeným a vysoce ziskovým společnostem. Například Microsoft zažil propad z maxim o zhruba 28 procent, Amazon dokonce o více než 40 procent.
Ještě větší výprodej se však udál na kryptoměnových trzích. Dokonce i bitcoin a ethereum, obecně považované za ty méně rizikové kryptoměny, ztratily okolo 70 procent své hodnoty a znovu rozvířily debaty o své budoucnosti.
Pražská burza
Jestliže však člověk hledá konzervativnější investici a zároveň chce ochránit své úspory před inflací, pak pro něj může být zajímavou volbou domácí akciový trh. Většina zde obchodovaných titulů je spíše defenzivnější povahy a vyplácí štědré dividendy, které mohou akcionáři přinést dodatečný zdroj příjmů. Skvělou zprávou je, že ačkoli mnohé firmy byly odkoupeny privátními investory a staženy z burzy, zároveň probíhají i zajímavé nové úpisy, od sítě lékáren Pilulka až po průmyslový podnik Gevorkyan. Jaké konkrétní možnosti se tedy nabízejí?
Banky
Přestože české banky jsou skvěle kapitalizovány a pandemii přečkaly bez problémů, současný propad akciových trhů se nevyhnul ani jim. Díky tomu se však jejich valuace dostaly na relativně zajímavé hodnoty. Moneta i Komerční banka se nyní obchodují za méně než desetinásobek zisků a nabízejí dividendový výnos převyšující 9, respektive 6 procent. U Komerční banky je navíc možné, že ještě letos vyplatí mimořádnou dividendu z nakumulovaného zisku z uplynulých let.
Zajímavá může být také rakouská Erste Group, mateřská společnost České spořitelny, která se nyní obchoduje pod účetní hodnotou a nabízí dividendový výnos okolo 6 procent.
Bankovnímu sektoru v České republice by navíc mohly rostoucí sazby ČNB pomoci k vyšší profitabilitě v nadcházejících měsících. Otázkou však zůstává, jak velký dopad by na banky měla případná recese přinášející nárůst nesplácených úvěrů. Již dnes je však jasné, že klienti, kterým v brzké době končí fixace na hypotékách, budou nuceni buďto refinancovat s vyšší úrokovou sazbou, nebo svou nemovitost prodat. Nucený odkup nemovitostí bankami se negativně propíše do jejich finančních výkazů ve formě odpisových položek.
Avast
Společnost Avast stojí za jedním z nejúspěšnějších příběhů pražské burzy. Tato firma sídlící v Praze na Pankráci se vypracovala mezi největší světové hráče na poli antivirového softwaru. V roce 2016 odkoupila konkurenční AVG a o dva roky později vstoupila na londýnskou burzu, kde byla oceněna na 2,4 miliardy liber. Zisky Avastu v minulých letech stabilně rostly a finanční ukazatele dokládají vysokou kvalitu jeho byznysu – čistá marže se pohybuje mezi 20 až 40 procenty, firma generuje velké množství hotovosti a její zadlužení je relativně nízké a stále klesá. V současné době se Avast na pražské burze obchoduje zhruba za devatenáctinásobek zisků.
Důležitou zprávou pro akcionáře Avastu je plánovaná fúze se společností NortonLifeLock. V případě, že transakce bude schválena regulátory a úspěšně dokončena, by byly akcie Avastu staženy z burzy a jejich vlastníci by obdrželi hotovostní vyrovnání plus určité množství akcií NortonLifeLock. Jejich výnos z této transakce by poté závisel nejen na cenách obou akcií, ale také na kurzu koruny (případně libry) vůči dolaru.
Společnost ČEZ, stálice pražské burzy, v posledních měsících významně profitovala z rostoucích cen elektřiny. To se odrazilo i na ceně jejích akcií. Od covidového propadu, kdy se obchodovaly za méně než 400 Kč, zažily nevídaný růst a nyní je trh ohodnocuje na více než 1000 Kč za akcii, v jeden moment to ale bylo dokonce i 1200 Kč.
Díky silnému tržnímu postavení a stabilitě odvětví byl ČEZ vždy považován za relativně konzervativní investici. Vzhledem ke své velikosti a polostátnímu vlastnictví je však jeho fungování úzce spjato s politikou, což se naplno projevilo například při plánování výstavby nového bloku elektrárny v Dukovanech. Dnes mezi nejpalčivější politické problémy patří vysoké ceny energií a nelze se divit, že vláda vidí jedno z řešení právě ve společnosti ČEZ. Premiér Fiala již potvrdil, že stát plánuje převzít kontrolu nad celou sítí klíčových tuzemských elektráren. Detaily zatím nejsou známy, ve hře je však rozdělení firmy na části se státním a soukromým vlastnictvím, případně i úplné zestátnění. Takové řešení by mohlo být efektivní, avšak až v horizontu několika let. Odpověď na současné vysoké ceny energií tak bude muset vláda hledat jinde.
Lékárny Pilulka
Společnost Pilulka provozuje kromě sítě lékáren také úspěšný internetový obchod, jehož růst nezastavilo ani odeznění pandemie a návrat zákazníků do kamenných obchodů. Firmě v uplynulém roce rostly tržby o 35 procent a přes online kanál dokonce o 49 procent. Kromě ČR působí Pilulka rovněž na Slovensku a v Rumunsku a v budoucnu plánuje expanzi do Německa, Rakouska a také Maďarska. To si vyžádá nemalé investice; vzhledem k velikosti těchto trhů by však úspěšná expanze mohla přinést velmi výrazný růst zisků v následujících letech.
Pilulka však není jediným nováčkem na pražské burze. Před několika dny proběhla první veřejná nabídka akcií slovenské firmy Gevorkyan, která se zabývá výrobou kovových součástek pomocí práškové metalurgie. V blízké budoucnosti by se k ní měly připojit ještě další dvě firmy, jednak výrobce dveřních klik a kování M&T 1997, jednak také skupina Coloseum provozující síť italských restaurací.
* * *
Deník FORUM 24 dává prostor mladým ekonomům a nadaným studentům, aby se zapojili do veřejné debaty o současné krizové situaci v souvislosti s koronavirem, jeho ekonomických dopadech, veřejných financích a ekonomice jako takové. Ve spolupráci s Institutem ekonomického vzdělávání (INEV) proto pravidelně zveřejňujeme jejich texty. INEV vytváří zázemí pro výuku ekonomie a financí na středních školách. Motivuje a sdružuje studenty se zájmem o ekonomii a ekonomická témata a podporuje je v jejich činnosti a dalším studiu. Jedním z hlavních projektů INEV je Ekonomická olympiáda – největší ekonomická soutěž v České republice.