Útok ukrajinských námořních dronů na Krymský most 17. července 2023 byl ukázkou dokonalosti operace na dálku, kdy byly drony pilotovány z Kyjeva prostřednictvím speciálně navrženého komunikačního systému, který nebyl závislý na Starlinku, píše web Euromaidanpress.
Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU) odhalila dosud neznámé podrobnosti o dramatickém červencovém útoku na strategický Krymský most v dokumentu televizního kanálu 1+1.
Šéf SBU Vasyl Maljuk uvedl, že operace byla řízena z Kyjeva a bylo při ní nasazeno pět bezpilotních dronů Sea Baby, přičemž dva z nich byly průzkumné. Drony se měly k mostu přiblížit ve dvě hodiny ráno, což bylo důležité načasování kvůli krátké letní noci. Operace se opírala také o zpravodajské informace z otevřených zdrojů, včetně videa ruské turistky, která ho natočila ze své jachty a bylo na něm vidět vnitřní strukturu mostu. SBU měla také k dispozici dokumentaci popisující mostní konstrukci. Podle toho se řídila strategie útoku.
Během operace došlo ke dvěma původně neplánovaným událostem. Řídicí středisko operace zaznamenalo ruský letoun Su-27 a provedlo změnu kursu strojů, aby se vyhnuly odhalení. Potom se drony setkaly s ruskou raketovou lodí Admiral Essen. Bylo třeba se rozhodnout, jestli jako cíl nezvolit ji, neboť plavidlo schopné zasáhnout ukrajinská města je prioritním cílem.
Když dva drony dosáhly Jaltské oblasti, oddělily se od ostatních, které pak dostaly za úkol vyhledat fregatu Admiral Essen. Ta se ovšem stáhla do Novorossijska.
„Zbývající dvojice bezpilotních letounů úspěšně dosáhla mostu těsně před třetí hodinou ranní místního času 17. července, přičemž jednomu se kvůli zpoždění komunikace nepodařilo zasáhnout železniční podporu a místo toho úspěšně zaútočil na automobilovou část mostu. Druhý dron mířil na železniční podpěru pod projíždějícím vlakem, ale byl přesměrován poté, co se ukázalo, že vlak nepřeváží žádný hořlavý náklad,“ píše Euromaidanpress.
Agenti SBU po akci zjistili, že šest z osmi nosných podpěr mostu bylo při útoku zcela zničeno, což ovlivnilo funkčnost mostu a omezilo hmotnost vozidel a počet vlakových vozů. V důsledku toho byly údajně zastaveny ruské vojenské posily z Krymu do Chersonské a Záporožské oblasti.
Kromě vývoje vlastních bezpilotních mořských dronů Sea Baby se povedlo použít specializovaný komunikační systém, který nebyl závislý na Starlinku Elona Muska. Starlink hrál od počátku války pro Ukrajinu důležitou roli při zajišťování civilní i vojenské komunikace. Když vyšlo najevo, že Musk se při prvním pokusu o akci mořských dronů rozhodl Starlink vypnout (aby byl údajně svět zachráněn před jadernou válkou), Ukrajinci zjistili, že se na něj nemohou plně spolehnout.
První útok na Krymský most byl proveden ráno 8. října 2022, den po oslavě 70. narozenin Vladimira Putina. Byl při něm použit nákladní automobil naložený výbušninami.
Ukrajinci považují most za legitimní cíl v souladu s Ženevskou konvencí a dalšími mezinárodními právními předpisy, platnou legislativou, zvyklostmi a tradicemi vedení války. Je to nelegální stavba na území Ukrajiny a převážejí se po něm těžké zbraně, tanky a slouží k zásobování palivem a municí ruské Černomořské flotily.
Šéf SBU sdělil, že rozvědka připravuje „četná překvapení pro nepřítele“. A chce nejen zničit Krymský most, ale také spolupracovat s obrannými silami na osvobození všech ukrajinských území od ruské okupace.