Útoky na auditory Babišovi škodí. Není věrohodným partnerem, jeho vliv se blíží nule

ČTK

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Dalo se očekávat, že se bude premiér Andrej Babiš proti závěrům auditu Evropské komise bránit, ale reakci přehnal. Jeho výslednou podobu tím neovlivní, emotivními výpady proti auditorům si jenom škodí. Kvůli osobním problémům není v Evropě věrohodným partnerem a jeho vliv se blíží nule.

Předběžné závěry auditu jsou velmi závažné, a kromě pokračujícího střetu zájmů konstatují podezření ze zneužívání dotací ve prospěch Agrofertu. Konkrétním výsledkem je pozastavení jejich čerpání z domácích zdrojů, dokud nebude definitivně jasno. Nejasná perspektiva může trvat řádově měsíce, ale také roky, což přináší pro ekonomiku holdingu značná rizika.

Nekompetentní auditoři

Nelze se proto příliš divit, že šéf ANO kvůli hromadícím se problémům ztrácí nervy. V Poslanecké sněmovně označil audit za pochybný „útok na Českou republiku, za útok na zájmy České republiky, za destabilizaci České republiky“ a zdůraznil, že Česká republika nebude vracet ani korunu.

Pomiňme nyní, že premiér ztotožnil Českou republiku s Agrofertem a svou osobou. Avizoval, že o tomto „útoku“ bude mluvit s evropskými kolegy a chce jej otevřít na summitu v Bruselu, který se koná 20. a 21. června. „Já se určitě zeptám pana Junckera, jak je možné, že má takové nekompetentní auditory. Protože jejich chování bylo skandální,“ řekl doslova.

Andrej Babiš v rozhovoru pro Lidové noviny (7. 6. 2019) ještě přitvrdil. Vytvořil konstrukci, že se kolem auditu zákulisně intrikuje, a pokračuje tak v rozvíjení teorie mezinárodního spiknutí. „Pevně doufám, že to není záležitost Evropské komise jako takové. A že ani jednotliví komisaři, ani předseda Komise o tom nevědí,“ reagoval na dotaz, proč považuje auditní zprávu za útok na Českou republiku.

Premiér je podle svých slov obětí msty některých jednotlivců doma i v zahraničí. Naznačuje tak, že se nezávislí auditoři z různých zemí, kteří na evropské půdě požívají značného respektu, a museli se vypořádat mimo jiné s aktivitami italské mafie, účastní místních politických her s cílem odstranit ho z politiky.

Jsou to profesionálové

Na Babišova slova reagoval místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis. Výpady českého premiéra na auditory odmítl. „Jsou to profesionálové, kteří vždy pracují objektivním způsobem a plně respektují auditní postupy Komise a mezinárodně uznávané auditní standardy,“ zdůraznil.

Samotný fakt, že reagoval místopředseda Komise, svědčí o tom, že český premiér silně přestřelil. I když v evropských zemích probíhá mnoho auditů a jejich výstupy nezřídka vyvolávají kritické ohlasy dotčených vlád a firem, Babišovy očerňující a nepodložené útoky na profesionalitu auditorů jsou velmi nezvyklé a octly se za hranou.

Nesmyslný je i jeho nápad jednat o této věci s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Neuvědomuje si, že to není možné. Jedná se o jeho soukromý problém, který by měl správně standardním a oficiálním způsobem s Komisí řešit někdo jiný, kdo nemá s premiérem a jeho hnutím ANO nic společného.

Překročil všechny hranice

Na to poukazuje i bývalý europoslanec hnutí ANO Pavel Telička, který se v bruselských strukturách dlouhodobě pohybuje jako lobbista, a krátký čas působil za vlády Vladimíra Špidly jako eurokomisař.

„V reakci na hlášku Andreje Babiše, že bude o auditu chtít jednat s Junckerem, mi bylo dnes v Bruselu řečeno, ze není chuť se s premiérem bavit o ničem, natož o šetření jeho kauz. Údiv nad jeho nekompetentností, jaké komentáře činí. Prý překročil všechny hranice,“ uvedl na Twitteru.

Krizové situace odkrývají mocenské instinkty slovenského oligarchy, který byl a je zvyklý z byznysu řešit svoje problémy klientelistickým či silovým způsobem. Proto se v časech největší expanze jeho impéria napojoval na vlády Miloše Zemana a Stanislava Grosse. Proto měl vždy kolem sebe síť lobbistů, prosazujících jeho zájmy. Proto se scházel s předsedy ÚOHS třeba i na benzinkách, jako v případě Martina Peciny.

Premiér ztrácí kredibilitu

Nyní to tak snadné nebude, protože se nachází na jiném hřišti, a jeho vliv je velmi omezený. „Premiér Babiš ztrácí kredibilitu. V Evropě je znám pouze svými problémy, dostává se kvůli nim do izolace, není zván na důležitá jednání. Jeho schopnost cokoli vyjednat na evropské půdě se blíží nule,“ uvedl pro deník FORUM 24 europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

To je v přímém kontrastu s marketingem ANO, který se snaží „selfíčkovou metodou“ navodit Babišovu údajně respektovanou pozici v zahraničí, kterou ovšem dokládají jen společné fotografie z oficiálních akcí. Neplatí ani šíření chimér pro domácí publikum, jak zastavil migraci nebo třeba jak skoncuje s dvojí kvalitou potravin.

I Zdechovský nepovažuje agresivní napadání auditorů za šťastné a diplomatické. Český premiér si tím u partnerů jenom uškodí a výsledný audit neovlivní. „Zpráva je zpracována velmi precizně, text je dobře ozdrojovaný, postavený na datech a faktech,“ prohlašuje. Jeden z důvodů Babišovy nervozity spatřuje v tom, že mu nevychází lobbing najatých britských agentur u Evropské komise. Ani tady neponechal nic náhodě.

archiv

Na druhé straně ministryně financí Alena Schillerová chválí české úředníky, kteří budou pod kontrolou ministrů ANO připravovat stanovisko k auditní zprávě, jak jsou nestranní a profesionální. „Odpovídat budou státní úředníci Národního orgánu pro koordinaci. U nás máme Evropskou komisí schválené a auditované procesy,“ říká.

Takže shrnuto a viděno optikou ANO. Ačkoli existují totožné auditované procesy, český úředník je nezávislý a objektivní, ale úředník pracující pro Evropskou komisi je neschopný, neprofesionální a inklinující ke spikleneckým hrátkám.

Tím není řečeno, že se finální zpráva, která bude hotova v září, nebude v ničem lišit. Ale po zkušenostech s podobnými dokumenty nebude její vyznění diametrálně odlišné, ačkoli aparát ANO tvrdí opak.

Poškozuje obraz ČR

Už nyní je však tristní, že premiérovy vleklé problémy stále více zatěžují mezinárodní obraz České republiky, což umocňují záběry ze zcela zaplněného Václavského náměstí. Počínaje zprávou OLAF k Čapímu hnízdu s trestněprávním přesahem, přes bezprecedentní hlasování v Evropském parlamentu, vyzývající Komisi k zastavení dotací Agrofertu, po současnou situaci kolem výbušných auditů o střetu zájmů.

Z těchto důvodů se od šéfa ANO odklánějí jeho dosavadní partneři v liberální frakci Evropského parlamentu ALDE. Dalším důvodem je Babišova dvojí tvář, kdy přinejmenším před českými voliči zastává diametrálně odlišné postoje, jelikož tato frakce prosazuje co nejužší evropskou integraci. O jeho osudu bude rokovat koncem června.

Útoky na evropské auditory a domácí „zaprodance“ mohou fungovat na část veřejnosti, ale v konečném výsledku Andreji  Babišovi jen přitěžují. Tím spíše ho už nikdo v Evropě nebude brát příliš vážně.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner