Deník Právo a server Novinky spustily očerňující kampaň proti Petru Pavlovi, který má nyní podle průzkumů ze všech kandidátů největší šance v prezidentské volbě uspět. Redakce Práva věnovala negativním zprávám o Petru Pavlovi tři dny po sobě titulní stranu a na Novinkách, tedy na nejčtenějším českém zpravodajském webu, vyšly čtyři očerňující texty.
Redakce bývalého ústředního orgánu KSČ, která tvoří také obsah serveru Novinky, se snaží veřejnosti sugerovat, že generál Petr Pavel zatajuje svoji temnou minulost vojenského zpravodajce v době komunismu. Měl být cvičen na shromažďování informací v diplomatickém prostředí a tím pak měl pracovat proti tehdy nepřátelským státům ze Severoatlantické aliance. O jeho špatné minulosti přitom hovoří pro Právo a Novinky Pavlův předlistopadový spolužák ze zpravodajského kurzu, který ochotně vykládá, jaké nepěkné věci se spolu tehdy s Pavlem učili.
Historik Petr Blažek v dnešním hlavním článku Práva a hlavním článku ranního zpravodajství Novinek potvrzuje ve formě rozhovoru, že si Pavel svoji minulost záměrně vylepšuje a zamlčuje, co se mu nehodí. Podle Blažka jde o „příběh člověka, který v roce 1987 prošel velmi podrobným přijímacím řízením k Zpravodajské správě generálního štábu, což byla předlistopadová komunistická vojenská rozvědka, vedle Státní bezpečnosti druhá největší tajná služba v období komunistického režimu. Stejně jako analogicky existovala v Sovětském svazu KGB a vedle ní samostatná GRU.“
Takový sled ostře negativních článků krátce po sobě je jednoznačným záměrem šéfredaktora. Bez jeho přímého schválení by vyjít nemohly. Proto stojí za připomenutí, že šéfredaktorem deníku Právo je komunistický novinář Zdeněk Porybný, kterého Strana vyslala na nejprestižnější místo mezi všemi zahraničními reportéry – do Washingtonu. Je naprosto jasné, že Porybný byl dokonale prověřený Státní bezpečností a velmi pravděpodobně se také zamotal se sovětskou KGB. Nepochybně musel podávat z Washingtonu zpravodajské informace. A takový člověk stojí v čele redakce, která dnes odkrývá minulost generála Pavla.
Vrcholným číslem v životě Zdeňka Porybného je privatizace deníku Rudé právo. Hlavní režimní deník spadl Porybnému do klína za zcela záhadných okolností poté, co se jako dosavadní zástupce šéfredaktora vyšvihl během listopadové revoluce do šéfredaktorské pozice a převzal posléze i místo ředitele vydavatelství. Získal k tomu podporu estébáky prolezlé platformy Demokratické fórum komunistů, které provádělo takzvanou „očistu“ komunistické strany.
Z listu Ústředního výboru KSČ pak bylo výhodné udělat „levicový list“. Porybného moc je natolik velká, že je vládcem Práva po celou porevoluční éru. Působí to, jako by mu temné totalitní síly věnovaly své hlavní médium do dobré úschovy a k takovému využití, jaké bude potřeba. Špinavá práce redakce Práva je konstantní skutečností a pod hlavičkou Novinky je tento profil dobře ukrytý před veřejností na internetu.
Předlistopadová minulost generála Petra Pavla je samozřejmě jeho velkou zátěží. Příslušnost k vojenské rozvědce a post předsedy základní organizace KSČ vzbuzuje oprávněné rozpaky. Pak je tu ale také jeho polistopadová minulost, v níž sehrál výbornou roli jako nejvyšší vojenský představitel Severoatlantické aliance, z čehož plyne, že musel projít důkladnou prověrkou. Pavel je také známý jako dlouholetý a rozhodný zastánce Ukrajiny v její obraně před Putinovým Ruskem. Pro ruské dezinformační platformy je Petr Pavel jedním z největších nepřátel.
Co z této podivné hry na žurnalistiku pro nás plyne? Zhruba toto: Staré komunistické struktury Pavla nenávidí. Pavel je také zcela jistě terčem vlivové agentury Andreje Babiše, která bedlivě sleduje vývoj preferencí jednotlivých kandidátů před klíčovým rozhodnutím, zda má kandidovat samotný oligarcha, anebo raději jiný, ale jím nasazený kandidát. Oběma silám se přitom náramně hodí do krámu, že Pavlovu minulost ostře kritizuje i skupina antikomunistických a konzervativně orientovaných historiků, u nichž je jejich kritický pohled nepochybně legitimní. Celá pravda je ale taková, že bývalý komunistický a kdysi velmi prosovětský novinář Porybný shazuje se zřejmým cílem pomoci Babišovi za bezděčného přispění antikomunistických historiků klíčovou tvář Severoatlantické aliance v naší zemi.
Historik Petr Blažek jistě neslouží Babišovi a Porybnému vědomě, bezpochyby mu jde o historickou pravdu. Se zájmy Andreje Babiše a Zdeňka Porybného se ovšem protnul tak, že to vůbec nelze přehlédnout.
Pošpiněním Petra Pavla se má vyklidit prostor pro takového prezidentského kandidáta, kterého postaví antisystémové hnutí ANO. Ať už půjde o estébáka a nejvlivnějšího magnáta Andreje Babiše, nebo jím nastrčenou figuru, tak hlavní motto je už předem jasné. Proti ostře protiputinovskému kandidátovi Petru Pavlovi bude za krátkou dobu postaven někdo, kdo bude hlavně „pro mír“, bude „makat pro český lidičky“ a kdo bude zejména tvrdě vystupovat proti vládě Petra Fialy. Přesně to potřebuje Vladimir Putin. Aby se pozice České republiky jako viditelného spojence Ukrajiny maximálně znejasnila. Porybného Právo a Novinky v tom mají úlohu jasnou. A Babišův vliv z této kauzy vysloveně trčí. Spolupráce mezi Babišem a Porybným má bohatou a letitou historii.
Prezidentské volby v Česku začínají. Již nyní je jasné, že to bude mimořádně odporná podívaná.