Útoky na profil Jany Filipové dokreslují, kam přešli voliči komunistů

Na Janu Filipovou se po její dílčí výhře nad premiérem v komunistickém stylu vrhli příznivci Andreje Babiše  (Tom Rimpel)

Na Janu Filipovou se po její dílčí výhře nad premiérem v komunistickém stylu vrhli příznivci Andreje Babiše | FOTO: Tom Rimpel

V neděli zastihla Česko neslýchaná zpráva, komunisté mají poprvé v historii dostatečně nízké preference na to, aby se už nedostali do Sněmovny. Analytici společnosti Kantar CZ pokles voličské přízně dávají do spojitosti s nárůstem preferencí Babišova spolku ANO. Jinými slovy, Babiš svým stylem politiky, vystupováním a populismem oslovuje stále více voličů komunistů.

Tuto skutečnost vedle suchých postřehů analytiků potvrzuje i sám život. O zalíbení komunistických voličů v Babišově subjektu ANO vypovídají i nenávistné příspěvky na facebookovém profilu Jany Filipové. Snesly se na ni příznačně poté, kdy tato živnostnice z Koloveče u Domažlic v první instanci vyhrála nad premiérem soud o omluvu za jeho lež o placených demonstrantech.

Jak Filipová popsala deníku FORUM 24, agenda spojená s útoky na její účet ji připravuje o drahocenný čas. „Potřebuji být v koloniálu, 16. září otvírám, a namísto toho musím řešit tohle,“ popsala náplň části víkendu stráveného mazáním nenávistných příspěvků na svém facebooku a blokováním účtů jejich často anonymních pisatelů.

Zmíněné nenávistné příspěvky nikoli náhodou upomínají na styl obecně spojovaný se stoupenci komunistů. Na to ukazuje už sama skutečnost, že je k aktivitě vyburcoval úspěch Filipové u soudu. Nápadně blízká stylu, jakým se na svých shromážděních projevují příznivci komunistů, je i dikce notně demagogických příspěvků. Pisatelé Filipové tykali a její nezištnou motivaci zpochybňovali tím, že jí podsouvali různé pokřivené popudy od ryze osobních až po politické. To vše je příznačné pro bolševickou ideologii i partaj, která, jak známo, vždy stavěla právě na těch nejhorších lidských vlastnostech od závisti přes nenávist až po zbabělost.

Babiš se na začátku své politické kariéry opíral o pravicově smýšlející voliče, které lákal na vizi efektivního státu. Nejpozději ve chvíli, kdy se tento populista bez jakékoli vize loni na výročí justiční vraždy Milady Horákové spojil s komunisty, proměna jeho voličské základny byla nevyhnutelná. Kdokoli se tedy vůči Babišovi kvůli jeho lžím a machinacím viditelně vymezí, musí napříště počítat s osobními útoky namísto polemiky. Komunisté totiž nepolemizují a argumenty na Babišovu obranu beztak dávno došly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]