ÚVN posuzuje žádost Senátu o informace k Zemanovi se zodpovědností a naléhavostí

Ústřední vojenská nemocnice (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Ústřední vojenská nemocnice | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se týká prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu. Uvedla to dnes písemně na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Další podrobnosti nesdělila.

„V pátek ÚVN obdržela žádost předsedy Senátu České republiky a řeší ji se vší zodpovědností a naléhavostí,“ napsala mluvčí. Neupřesnila, kdy nemocnice na žádost odpoví.

Koalice SPOLU (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) se s žádostí na ÚVN obrátil z pověření vedení horní komory poté, co Kancelář prezidenta republiky na obdobnou žádost do pátku nereagovala. Důvodem žádosti jsou nejasnosti kolem zdravotního stavu Zemana, který byl v neděli po třech týdnech opětovně hospitalizován. Důvodem jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění, uvedl v neděli Zemanův ošetřující lékař a ředitel ÚVN Miroslav Zavoral. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, neboť k tomu nemá jeho souhlas. Zeman byl převezen na oddělení intenzivní medicíny.

Senátoři po nemocnici nechtějí, aby prozradila jakékoli lékařské tajemství. Chtějí ale z důvodu případných dalších kroků vědět, jak to s prezidentem vypadá v současnosti a jaká je prognóza z hlediska jeho fungování jako hlavy státu. Informace jsou podstatné pro případné jednání o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele po dobu Zemanovy indispozice. Tento krok by byl možný jen se souhlasem obou parlamentních komor. Sněmovně v předvolebním složení končí mandát příští týden a v povolebním složení se dolní komora sejde 8. listopadu. Po jejím ustavujícím zasedání má dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) předat prezidentovi demisi nynější vlády. Do té doby podle senátorů prezident není nijak potřebný ani při povolebních vyjednáváních o sestavení nového kabinetu.

Vystrčil se v pátek rovněž pozastavil nad přístupem prezidentské kanceláře. „Nejsem si jistý, že všechny kroky, které jsou učiněny Kanceláří prezidenta republiky, jsou s panem prezidentem konzultovány, a že s nimi se všemi souhlasil,“ uvedl předseda senátu. „Jak jsem já měl příležitost poznat pana prezidenta, tak jsem přesvědčen, že minimálně některé věci by neschválil,“ dodal. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář poté ČTK v reakci napsal, že se k situaci vyjádří začátkem příštího týdne po dohodě se Zemanovou rodinou.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Místopředseda senátu Jiří Růžička z klubu Starostů mimo jiné uvedl, že představitelé prezidentské kanceláře sdělují minimálně v posledních týdnech „nepřesné informace, mlžení a polopravdy, někdy i jasné nepravdy“. Například podle mluvčího Hradu prezident tento týden jedl meruňkové buchty nebo vinnou klobásu. Nemocnice uvedla, že nemůže nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů, které se týkají zdravotního stavu prezidenta. Nejasnosti a protichůdná vyjádření jsou spojena i s oznámením dosavadního předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který Zemana na uzavřeném oddělení nemocnice navštívil kvůli podpisu rozhodnutí o svolání nové sněmovny. O pravosti podpisu panují pochybnosti, věc šetří policie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články