Jedinou opravdu viditelnou stranou ve vládě se stala ODS, ostatní se staly neviditelnými, vysvětlil politolog Ladislav Mrklas pro deník FORUM 24 problém vlády s komunikací. Ten podle něj pramení ze skutečnosti, že jednotným hlasem, kterým se koalici dařilo celkem dlouho mluvit, byl premiér Petr Fiala (ODS). Uvnitř koaličních stran tak nastala nervozita a jejich projevy vlastní iniciativy a uniklé neprodiskutované návrhy narušují celkový obraz vlády.
„Nemůžu říct, že bych patřil mezi dlouhodobé kritiky vlády, protože si myslím, že se jí poměrně dlouho dařilo udržovat jiný styl komunikace, než měly předešlé kabinety,“ přiblížil politolog Mrklas svůj postoj. Konstatoval, že na veřejnost dříve neunikaly informace o vnitrokoaličních sporech. Většina návrhů, ať už šlo o návrhy zákonů, o věci v zahraniční politice nebo o pomoc Ukrajině, byly nejprve prodiskutovávány uvnitř koalice a teprve potom komunikovány navenek. „Docela dlouho se dařilo mluvit jedním hlasem s tím, že velmi často byl tím hlasem premiér Fiala,“ popsal.
Právě skutečnost, že za vládu často mluvil premiér Fiala, způsobila podle Mrklase největší problém. „Jedinou opravdu viditelnou stranou ve vládě se totiž stala ODS a pak možná trochu Piráti,“ vysvětlil s tím, že ostatní strany se staly neviditelnými a uvnitř koaličních partnerů, jako jsou Starostové, TOP 09 nebo lidovci, se v tomto směru objevila nervozita. „Poradci jim asi začali radit, že musí být aktivnější a přicházet s vlastními návrhy a iniciativami. Tím se tato jednotná komunikace rozpadla,“ shrnul politolog a poukázal na problémy, které byly často komunikovány pozdě, v situaci, kdy už to bylo skoro neúnosné. „Hodně věcí bylo dementováno, dostala se ven spousta neprodiskutovaných návrhů,“ pokračoval.
V celkové komunikaci nevidí strategickou chybu, spíše se jedná o dílčí problémy. Ty se prý budou s blížícími se volbami, evropskými a krajskými, prohlubovat. „Každý z koaličních stran si pro sebe bude chtít utrhnout nějaký prostor v médiích,“ řekl.
Mrklas vysvětlil, že návrhy, které se z řad koalice objevují, jdou často proti sobě a nezřídka se stává, že by se za ně nemusela stydět jakákoliv radikálně levicová strana. „Vláda je přeci jen z velké části vnímána jako středopravicová, reformní. Pokud přijde s návrhy, že by chtěla zvyšovat daně, poplatky a regulaci téměř ve všech oblastech, tak to je něco, co její voliči nemohou nikdy přijmout,“ uvedl. Všem je podle něj jasné, že opoziční voliči této vládě nikdy fandit nebudou, tragédií ovšem je, pokud si začne odrazovat vlastní voliče.
Neschopnost jednotně komunikovat ovlivňuje podle politologa celkový obraz vlády a její reputaci a média jí nepomáhají. „Samozřejmě je tam pak spousta věcí, kdy se i média včetně těch, která jsou vládě relativně nakloněná, velmi často až vyžívají v tom, jak publikují nejrůznější žebříčky, v čem všem je Česká republika na jednom z nejhorších míst Evropě a podobně,“ přiblížil s tím, že výsledkem jsou pak nálepky vlády jako té, která nedělá nic, nebo dost pro své občany. „Těch se těžko zbavuje, zvláště, když se vám v komunikaci nedaří,“ dodal.
Pro vládu by bylo podle Mrklase nejlepší vrátit se na začátek k systematické a strategicky postavené komunikaci, která bude relativně centralizovaná, ve které se budou prezentovat jen prodiskutované výstupy a jednotliví ministři a poslanci se nebudou předhánět v tom, kdo bude mít jakou iniciativu.