„Vláda má hledat společnou řeč s opozicí na důchodové reformě. K tomu ale potřebujete návrhy vlády, opozice a poté odbornou debatu nad společnými průniky a rozdílnostmi,“ napsal na sociální síti X ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj ale hnutí ANO nechce kvůli svým voličům na nepopulárních důchodových změnách spolupracovat. Šéfka poslanců opozičního hnutí Alena Schillerová mu v reakci vzkázala, že jde o „názornou ukázku, proč má tahle vláda problém s komunikací svých zásadních změn“.
„Souhlasím, že vláda má hledat společnou řeč s opozicí na důchodové reformě. K tomu ale potřebujete návrhy vlády, opozice a poté odbornou debatu nad společnými průniky a rozdílnostmi,“ upozornil Stanjura. „Zatím máme návrh vlády a opoziční NE, NE a NE. A taky spoustu výmluv na nedostatek podkladů, které mají zakrýt fakt, že hnutí ANO kvůli svým voličům nechce spolupracovat na nepopulárních důchodových změnách. Potvrzují to výsledky jejich vlád – několik komisí, několik koncepcí a nezavedli nic,“ napsal.
Na jeho kritiku reagovala Schillerová s tím, že vláda neřeší, jak důchodový systém posílit. „Děkuji za názornou ukázku, proč má tahle vláda problém s komunikací svých zásadních změn. Kdybyste otázku penzí nezužovali na odrbání současných a budoucích důchodců, ale řešili také jak důchodový systém posílit, prorodinnou politiku (děláte opak) a hospodářskou strategii (žádnou nemáte), slyšeli byste od ANO jen ANO ANO ANO,“ odpověděla Schillerová ministrovi.
„Paní poslankyně, jestli si myslíte, že 73miliardovou stále narůstající díru v důchodovém účtu spravíte prorodinnou politikou, tak už chápu, proč jste za 8 let ve vládě nic nepředložili…“ rýpnul si potom Stanjura.
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na začátku března představil návrh zákona s reformními změnami důchodů. Navržená norma podle něj obsahuje mimo jiné zvyšování důchodového věku nad 65 let po roce 2030 podle doby dožití lidem, kterým bude 50 let. Postupně se má snižovat výpočet nových důchodů mezi lety 2026 až 2035, zohledňovat se bude menší část z výdělku. Minimální důchod má být ve výši 20 procent průměrné mzdy, nyní je to deset procent a k tomu 770 korun.
Návrh počítá i s dřívějším důchodem pro náročné profese až o pět let při odpracování stanoveného počtu směn v rizikovém prostředí. Zaměstnavatelé budou mít na pracovníky o pět procent vyšší odvody.
Minulý týden se kvůli důchodové reformě sešel prezident Petr Pavel s politiky opozičního hnutí ANO. Podle Schillerové přislíbil, že se pokusí požádat premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda zatím o návrhu důchodové novely s reformními úpravami nejednala a nejdřív se ještě hledala shoda s opozicí. Zástupci ANO si stěžovali, že nedostali potřebné podklady a že s nimi ministr Jurečka o plánovaných úpravách nejednal.
Pavel uvedl, že vítá jakoukoliv diskusi mezi vládou a opozicí, která je založena na argumentech. „Já jsem měl včera z toho jednání se zástupci hnutí ANO pocit, že prostor pro debatu tady ještě je. Krátce předtím jsem jednal s ministrem Jurečkou, i ten prostor pro jednání vidí,“ uvedl.