
Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová FOTO: Profimedia
FOTO: Profimedia
Pokud vám záleží na dobrých vztazích české a slovenské kultury, pana Murína k nám už neposílejte, vzkázal šéf festivalu Svět knihy Radovan Auer v dopise adresovaném slovenské ministryni kultury Martině Šimkovičové. Pobouřilo ho chování ředitele Slovenského literárního centra Gustáva Murína, který na víkendovém knižním veletrhu v Praze mimo jiné urážel exprezidenta Václava Havla a přirovnával feminismus k nacismu. Na dopis upozornila slovenská iniciativa Otevřená kultura.
„Jmenuji se Radovan Auer a jsem ředitelem Mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha, jehož jubilejní třicátý ročník proběhl o uplynulém víkendu,“ napsal v úvodu dopisu Auer. Podle něj knižní veletrh hostil celou řadu slovenských spisovatelů nebo osobností veřejného života, kteří přispěli k dobrým vztahům mezi Čechy a Slováky, ale i k šíření dobrého jména slovenské kultury.
„Bohužel toto nemohu konstatovat o krátké návštěvě současného ředitele Slovenského literárního centra, pana Murína, který se při svém veřejném vystoupení a komunikaci s médii dopustil celé řady urážlivých a nesmyslných výroků,“ adresoval Auer ministryni kultury Šimkovičové s tím, že se dotkly řady českých občanů včetně něj.
Ředitel festivalu Svět knihy označil chování Murína za nepatřičné. „Věřím, že nešlo o oficiální stanoviska vašeho ministerstva,“ pokračoval v dopise šéfce slovenského resortu kultury. Zároveň vyjádřil prosbu, aby prezentaci slovenské literatury na pražském veletrhu, ale i na dalších světových knižních fórech zajišťovali zaměstnanci literárního centra, kteří to podle něj dělají profesionálně a erudovaně. „Pokud vám záleží na dobrých vztazích české a slovenské kultury, pana Murína už k nám neposílejte,“ vyzval Auer ministryni Šimkovičovou.
Urážky Havla i slova o Rusku
Murín se na festivalu Svět knihy v Praze dostal do sporu s publikem. Předcházela tomu otázka a následná debata s redaktorkou týdeníku Respekt Ivanou Svobodovou. Ta jej konfrontovala s tím, že publikuje na konspiračních webech, a zeptala se ho, zda se jeho světonázor promítne do způsobu, jakým vede instituci zodpovědnou za propagaci slovenské literatury.
Šéf Slovenského literárního centra argumentoval tím, že situace v instituci byla při jeho nástupu špatná a že jí chce vrátit veřejnoprávní charakter. Následně přešel k tématu feminismu a tvrdil, že je jediný, kdo si jej důkladně nastudoval. Feminismus zařadil do stejné kategorie jako nacismus a komunismus.
V souvislosti se svou knihou „Demolice naší demokracie – od Havla po Šimečku“ Murín prohlásil, že bývalý český prezident Václav Havel byl loutkou cizích mocností. Po své odpovědi už nedal prostor k dalším otázkám, což vyvolalo reakce ze strany přítomných novinářů a publika. Ozývaly se hlasy, že v Česku panuje demokracie. „Jděte pryč, nic o tom nevíte, není to pravda,“ reagoval Murín na kritiku svého vedení literárního centra.
„Zjišťujeme, že se tu vytváří hysterie typu ,napadne nás Rusko‘. Jak by se k nám dostali? To by asi museli pádlovat někde ,hore Donom‘. A absurdity typu, že dvě procenta na obranu nestačí, je třeba pět procent, za chvilku to bude deset procent a za chvilku budeme všichni zbrojit,“ hlásal na festivalu mimo jiné Murín ještě před přestřelkou s českou novinářkou.
Novinářům vyhrožoval právníky
Murín se následně ještě obrátil na šéfredaktora týdeníku Respekt Erika Taberyho. V korespondenci urážel novinářku Svobodovou, kterou označil za „tělnatou osobu“. Podle něj novinářka „neomaleně narušila literární prezentaci o česko-slovenských literárních vztazích“.
„Porušila pravidla GDPR a natáčela si přítomné mobilem, aniž by k tomu od nich měla jakýkoli souhlas. Jakékoli zveřejnění byť jen části takového záznamu budeme považovat za útok na občanská práva zúčastněných,“ stěžoval si ředitel slovenské instituce a žádal, aby video nebylo zveřejněno.
„Musím přiznat, že obsah sdělení tohoto e-mailu je tak absurdní, že se mi nechce věřit, že by ho zaslal představitel jakékoli instituce, tím spíše ředitel literárního centra. Reakce je navíc zaslaná ze soukromé e-mailové adresy, takže mám pochybnost, jestli je autentická,“ reagoval mimo jiné Tabery. Následovala další výměna e-mailů, jakou podle svých slov šéfredaktor ještě ve své kariéře nezažil.
Murín čelí už nějakou dobu kritice i na Slovensku. Podle výsledků interní kontroly tamního ministerstva kultury porušil zákoník práce i antidiskriminační zákon. Kontrolní orgán zároveň konstatoval, že poškodil dobré jméno instituce a choval se šikanózně vůči svým podřízeným. Podle iniciativy Otevřená kultura má ministerstvo kultury k dispozici jednoznačné důkazy, ale dosud nepřijalo žádná viditelná opatření. Kritici upozorňují, že vedení resortu, včetně ministryně Martiny Šimkovičové, na situaci nereaguje.