Už i republikáni potvrdili, že se do prezidentské volby vměšovala Moskva

youtube/RT

Americký prezident Donald Trump | FOTO: youtube/RT

Co Trump opakovaně popřel, zpravodajský výbor Senátu Spojených států tento týden definitivně potvrdil – Rusko v roce 2016 napomáhalo ke zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Zpráva republikány vedeného Senátu vyvrací Trumpovu verzi, že pomoc Kremlu jeho týmu je „hoax demokratů“.

Nová zpráva zpravodajského výboru amerického Senátu, o níž informoval deník Politico, potvrzuje, že Rusko vedlo kampaň k ovlivnění amerických prezidentských voleb v roce 2016 ve prospěch kandidáta Donalda Trumpa.

Trumpovými republikány vedený výbor ve své zprávě, kterou předložil v úterý, vysvětluje, že není žádný důvod pochybovat o příslušných závěrech tajných služeb z roku 2017. Důležitou součástí zprávy je i zmínka zpravodajských služeb o nutnosti pohlížet na vměšování Moskvy jako na jakousi „novou normalitu“, konstatoval předseda výboru Richard Burr.

„S blížícími se prezidentskými volbami roku 2020 je důležitější než kdy dříve, abychom vůči nebezpečí vměšování nepřátelských zahraničních sil zůstávali bdělí,“ zdůraznil Burr.

Místopředseda výboru, demokrat Mark Warner k tomu dodal, že tajné služby „správně shledaly, že se Rusové vměšovali do našich voleb v roce 2016 s cílem uškodit bývalé ministryni zahraničí Hillary Clintonové a napomoci kandidatuře Donalda Trumpa“.

Prezident Trump výše uvedené závěry amerických tajných služeb opět odmítl.

Aktuální starost Američanů se zdá být nanejvýš naléhavá i v České republice, kde si Kreml vyhrazuje právo zasahovat dokonce i do rozhodnutí obecních samospráv a zpětně (!) kriminalizovat ta z nich, která mu nevyhovují. Možnost, že se Moskva bude snažit ovlivnit také české prezidentské volby, je po úřadování už druhého prezidenta hájícího doma i v zahraničí zájmy Kremlu více než pravděpodobná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner