Jsme země myslitelů, a kdo ještě nemá svůj think-tank, jako by nebyl. Václav Klaus ml. se rozhodl založit Centrum pro občanské svobody, které má začít fungovat v polovině ledna.
Klaus mladší už objasnil, o co půjde: „V naší preambuli jsou tři základní principy. Jedním jsou nízké daně a nízké výdaje státního rozpočtu. Druhým je ochrana občana a institucí před různými regulacemi a buzerací. Třetím je akcent na české národní zájmy. Tedy že nás zas až tolik nezajímá život lachtana na Antarktidě, ale spíš třeba situace českých školáků v Pelhřimově,“ sdělil Klaus Echu24.
„Podle čísel, která se dají měřit – tedy citací v médiích, odezvy na Facebooku a tak podobně – nám zatím vychází, že největší vliv má Knihovna Václava Havla. Takže jsme si dali takový neskromný cíl, že bychom ji chtěli do konce roku překonat a stát se českým think-tankem číslo 1.“
Cíl je to jistě neskromný, už proto, že si lze těžko představit nějakou vrstvu intelektuálů, která by mohla na klausovských myšlenkových základech přinést něco nového.
Zatím to tolik myšlenek není. Snížit daně, uzavřít co nejvíce hranice a vystoupit z Evropské unie. Proto také Klaus ml. jásal nad brexitem a zvolením Donalda Trumpa.
V rozhovoru na Parlamentních listech třeba Klaus řekl: „Teď se naštěstí mezinárodní politická situace zlepšila dvěma ryze demokratickými kroky, kde normální prostí lidi volili zcela odlišně, než si přáli elity, vědátoři, herci, mudrlanti, politické elity a velký byznys. V mých očích brexit je pro ně taková Moskva, ale zvolení Trumpa už je maličko Stalingrad.“
Mluvit o „obyčejných lidech“, co zvolili Trumpa, je docela legrační, stejně jako představa, že Trump snad nepředstavuje „velký byznys“. Také je rozkošné radovat se nad brexitem, z něhož jsou teď poněkud zmateni i ti, co ho chtěli a dost dobře nevědí, co a jak dál. Výsledkem zatím bude, že Británie bude vydána do rukou Unie, protože vystupovat se bude podle unijních pravidel.
Po loňských útocích v Mnichově Klaus ml. prohlásil, že nevidí jinou cestu, než odejít z EU a „tvrdě kontrolovat vlastní hranice“, a to i za cenu toho, že o třetinu zchudneme.
Proč tvrdě kontrolovat hranice, když k nám nikdo nechce, a jak lidem vysvětlit, že je pro nás výhodné odejít z Unie a o třetinu zchudnout, to už je úkol pro několik think-tanků. To aby se Klaus opatřil rovnou nějakou think-tankovou brigádu. Klaus by měl přece lidem nastínit vizi, že odchodem o třetinu zbohatneme. Jenomže to si snad realisticky nemyslí ani on, takže mu zbývá místo ekonomické základny v argumentaci jen ideová nadstavba a spílání směrem k nikým nezvoleným intelektuálům.
Skutečná myšlenková výzva by byla nastínit, jak konkrétně Unii reformovat, nebo co máme udělat s uprchlíky, kteří už stejně v Evropě jsou a které zatím k prospěchu Balkánu a východní Evropy absorbovala proklínaná Merkelová. Pokud jde o obranu hranic, měl by vymyslet nějaký recept, jak chránit členité řecké pobřeží a jak vyjednávat s Tureckem, které má ruku na vypouštěcím uprchlickém ventilu. To jsou věci, kde by si myslitel mohl získat ostruhy. Okamurovské pokřikování ještě z nikoho myslitele neudělalo.
Václav Klaus ml. je sám intelektuál a o jeho inteligenci nikdo nepochybuje. Měla by se ale realizovat myšlením a ne ne-myšlením a povrchními slogany.