Místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš musí být se svým vstupem do politiky spokojený. Podle časopisu Forbes vzrostlo jeho jmění za loňský rok o šest miliard korun. „Agrofert loni rekordně vydělával. EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, vyrostla na 17 miliard korun. Úspěšně se prodávala hnojiva, kterým se letos už tolik nedaří, a vůbec celé potravinářsko-chemické uskupení dobře šlapalo,“ píše česká mutace časopisu Forbes.

Hodnota Babišova majetku se pohybuje okolo 70 miliard korun. I když po vstupu do vlády jeho jmění rychle roste, záda nejbohatšího Čecha Petra Kellnera má stále v nedohlednu.

Kellnerův majetek Forbes odhaduje na 225 miliard korun. Jeho investiční skupina PPF již delší dobu boduje především v zahraničí. Po Rusku se nyní soustřeďuje na Asii.

Babiš oproti tomu těží z tuzemského trhu. Významným zdrojem příjmů firem místopředsedy vlády jsou přitom státní zakázky, obchody, ve kterých je účasten stát, případně kde stát určuje podmínky transakcí. Jedná se třeba o známý případ přimíchávání bionafty do paliv. To má na starost společnost Čepro, jejímž jediným akcionářem je ministerstvo financí řízené Babišem.

Podle posledních údajů nyní Babišovy firmy Preol a Primagra dodávají Čepru 87 % veškeré bionafty. Ještě před několika lety to přitom bylo 50 %. Babišovým „bionaftovým“ společnostem konkurovala v Česku jen ústecká Kratolia, která ukončila provoz po zátahu Daňové kobry, která rovněž spadá pod Babišovo ministerstvo financí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora