Už je nejlíp. Babiš si v loňském roce vzal nejvíce dotací v historii

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Politická mise byla úspěšná. Tak může už za pár měsíců uzavřít Andrej Babiš svoji kapitolu pobytu v politice. Od chvíle, kdy do ní vstoupil, jeho jmění strmě roste. Stejně tak narůstá i objem dotací, které si bere ze státního rozpočtu České republiky, na který má dohlížet, a i když se to mnohým v Evropě nelíbí, bere si premiér České republiky do vlastní kapsy i stále více peněz ze společné pokladny Evropské unie. Loňský rok byl v tomto směru rekordní. Babiš si vzal z pokladny EU nejvíce peněz v historii.

Celková částka, kterou Babiš do svých podniků v loňském roce získal od Evropské unie na nejrůznějších dotacích, přesáhla miliardu korun. Přesně by to mělo být 1,044 miliardy korun. Je tak jednoznačně největším sběračem dotací v EU. Sám premiér jedné z členských zemí. Je to naprosto absurdní. A přesto se to děje stále dál.

()

V souvislosti s přesunem veřejných peněz  na účty premiéra je důležité připomenout, že zmíněná miliarda nezahrnuje vše. Velkým sběračem je i v ČR. A potom jsou tu zakázky. Babišovi a jeho firmám se totiž velmi daří získávat zakázky státu. Spektrum těchto tendrů je velmi pestré. Zlatým dolem je pro Babiše přeměna řepky na biologickou složku, kterou státní podnik Čepro nakupuje z jeho z dotací postavené chemičky Preol. Tuto složku pak Čepro míchá do nafty.

Jak je známo, Babiš podniká v mnoha oborech. Takže, jeho firmy ve velkém těží státní lesy. Jeho noviny tisknou inzerci zadávanou státem, jeho firmy dodávají pneumatiky na pošťácká auta. Je toho hodně. Z jakých přesně míst, úřadů a státních podniků Babiš sosá peníze, bude jasné až ve chvíli, kdy zemi začne řídit nová vláda, která nebude složená z babišistů, komunistů a ČSSD. Opravdu tu nejde jen o dotace do zemědělství.

A jak to vypadá s tím jměním pana premiéra? Podle údajů časopisu Forbes je to tak, že při nástupu do politiky dosahovalo jmění Babiše přibližně 40 miliard korun. Nyní by mělo být nad 80 miliardami korun. To je slušný výsledek, že?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]