Už je prosím Ovčáček prezidentem? A toho ministra kultury by nevzal?

FB J. Ovčáčka

Jiří Ovčáček na oficiálním portrétu | FOTO: FB J. Ovčáčka

Žijeme v podivné době. Už několik měsíců sledujeme poněkud otravný a příliš dlouhý seriál s hloupými a předvídatelnými zápletkami nazvaný „Výměna ministra kultury“. Naposledy nám bylo řečeno, že na další prohlášení hlavy státu si musíme počkat do půlky srpna. A to čistě jen z rozmaru Miloše Zemana, jelikož právě tak jako předtím a právě tak, jak každý čekal, jsme se teď dozvěděli: Šmardu ministrem nejmenuju. A truc!

Jenže – můžeme si být jistí, že k nám takto hovoří prezident Zeman? Na veřejnosti se už nějakou dobu neobjevil, dokonce letos ani za asistence čtyř svalovců nevyplul na svém dětském člunu familiérně nazývaném „Čilindr“ na rybník. A hlavně jsme hlavu státu neslyšeli slova o Šmardově nejmenování pronášet. Jenom na účtech Jiřího Ovčáčka – facebookovém i twitterovém – se 14. srpna objevil text s názvem Prohlášení prezidenta republiky.

Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury,“ psalo se v něm. „Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky. Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady.“ Podpis: Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky.

Je tu ale taková potíž. Mnozí si možná vzpomínají, že přibližně před rokem proběhla médii zpráva, že Pražský hrad si založil zbrusu nový profil na Facebooku i na Twitteru. Hradní kancléř Vratislav Mynář k tomu uvedl, že tyto profily jsou na rozdíl od účtů, na nichž s občany komunikuje mluvčí Ovčáček, oficiální. Celý název zní „Pražský hrad – Kancelář prezidenta republiky“. Mynář tenkrát (pro server Aktuálně.cz) výslovně popřel, že by toto opatření jakkoli souviselo s hysterickými, útočnými a nenávistnými gejzíry, které z Ovčáčkových profilů tryskaly na všechny strany, a tudíž vyvolávaly vcelku pochopitelné otázky, zda tyto nevábné splašky lije do světa soukromá osoba Jiří Ovčáček, nebo jde o mluvčím tlumočené názory prezidenta. Ať už ale kancléřovu prohlášení uvěříme či ne, jednu důležitou informaci tu máme. A sice:

Účty Jiřího Ovčáčka nejsou oficiální.

Prohlášení o nejmenování Michala Šmardy ministrem kultury se tak objevilo na neoficiálních účtech soukromé osoby. Mezi všemi těmi aleluja, požehnanými nedělemi, úterky a středami, biblickými citáty, články o církevních poutích a pozvánkami ke společné modlitbě, ve kterých si bývalý pilný autor komunistických Haló novin, nyní křesťan nad křesťany tak libuje, se to skoro ztrácí. Zejména prokládáno odkazy na přední proruský dezinformační web Parlamentní listy a donekonečna tupě opakovanými urážkami České televize nebo spolku Milion chvilek pro demokracii a mnoha reklamami na vlastní připravovanou talkshow v mizivě sledované, zato vysoce pokutované televizi.

Oficiální stránka Pražský hrad nás 14. srpna informovala pouze o tom, že prohlídku Hradu turistům zpříjemnil žesťový kvintet Hudby Hradní stráž. Na webu Kanceláře prezidenta republiky celý text zveřejněný je, ale i tady podepsaný pouze úředníkem Ovčáčkem.

Nabízí se tedy otázka, jestli nám něco neuniklo a jestli se Jiří Ovčáček mezitím nějak tiše nestal prezidentem, kteroužto funkci si prostě jen tak přibral „na vedlejšák“. Moc práce to přece nedá. Chodit nikam nemusí, a to ani ve dny pro naši vlast významné – stačí, když jako Miloš Zeman poví, že se nechce setkávat s blbci a blázny, čímž se myslí občané, kteří ho kritizují. A pak už úplně postačí občas po někom plivnout nadávkou či sprosťárničkou, dělat dětinské naschvály a zlomyslně se tím bavit. Maličkost. Nic, co by Jiří Ovčáček dokonale nezvládal levou rukou už teď.

A možná má ten snaživý mladý muž i na víc. Cožpak by snad nemohl vzít i toho ministra kultury? Kulturní je přece dost, čte Parlamentní listy, a kompetentní taky – do rudých Haló novin psal například o národní umělkyni Jiřině Švorcové a MDŽ. Kromě toho přečetl i všechna vydání Přítomnosti, když pátral, pátral, pátral po (neexistujícím) článku Ferdinanda Peroutky o Hitlerovi gentlemanu a dodnes se ho nedopátral. Lepšího ministra kultury by si Miloš Zeman snad ani nemohl přát.

Čeho se tedy ještě dočkáme? A kdo je tu vlastně prezidentem?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner